Srbija je ponosna na svoju antifašističku prošlost 1

Parastosom, komemoracijom poginulim borcima i polaganjem venaca na Spomen obeležje Kadinjača, u prisustvu brojnih građana, potomaka poginulih boraca, predstavnika države, Vojske Srbije, SUBNIR, Grada Užica i drugih, obeležana je 76. godišnjica od Bitne na Kadinjači.

U toj bici, 29.novembra 1941. godine, poginuli su skoro svi borci Radničkog bataljona u žestokom otporu nadmoćnijoj nemačkoj vojsci, štiteći odstupncu Vrhovnom štabu partizanskih jedinica, na čelu sa Josipom Brozom Titom. Bitkom na Kadinjači je prestala da postoji Užička republika, koja je trajala 67 dana i bila jedina slobodna teritorija u okupiranoj Evropi.

Osim boraca Radničkog bataljona, među herojima Kadinjače bili su i borci Prvog bataljona Posavskog odreda i Oraške čete Drugog šumadijskog odreda.

Istakavši da je „Srbija u to vreme rekla istorijsko ne fašizmu, da se odazvala pozivu rukovodstva KPJ i Josipa Broza Tita i krenula u opštenarodni ustanak i borbu za oslobođenje“, Vidosav Kovačević, zamenik predsednika SUBNOR-a, rekao je da je „lažna dilema o tome da li je goloruki narod morao da ide na nemačke tenkove“.

– Morao je, trebalo je i hteo je, a prećutkuje se činjenica da je Vojska Kraljevine Jugoslavije, poput mnogih većih vojnih sila u Evropi, kapitulirala za samo šest dana i u zarobljeništvo je odvedeno 350.000 vojnika i oficira, među kojima i 200 generala. Goloruki narod se sam organizovao u partizanske jedinice i naši heroji su Srbiju, na kraju Drugog svetskog rata, uvrstili među pobednike, poručio je Kovačević .

Navodeći da su „Železnička, Pekarska, Kojačko-obućarska i Tkačka četa pružile herojski otpor daleko nadmoćnijem neprijatelju sa dubokom verom u to da je sloboda vredna svake žrtve“, gradonačelnik Užica Tihomir Petković je naveo da su „na Kadinjaču krenuli radnici da brane svoj kućni prag, porodice, ljudsko dostojanstvo i slobodu“.

– Borci Radničkog bataljona su sledili ideju o tome da se treba žrtvovati za slobodu, budućnost novih generacija. Sećanje na njih je naš dug i dug generacija koje dolaze i najmanje što možemo da učinimo je da odamo poštovanje njihovoj hrabrosti i vrednostima koje nemaju cenu i jačaju našu veru u to da nijedna žrtva na Kadinjači nije bila uzaludna, rekao je Petković i poručio da se „Užice sa ponosom seća heroija Kadinjače“.

U ime Vlade Srbije, okupljenima se obratio Negovan Stanković, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavaje, boračka i socijana pitanja, poručivši da je „Bitka na Kadinjači simbol vojničkog stradanja i požrtvovanja, a da je Užička republika ostala simbil otpora, istakavši da je „Srbija ponosna na svoju antifašističku prošlost“

Obeležavanje godišnjice bitke na Kadinjači su organizovali Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, Grad Užice i Narodni muzej Užice, Narodnim muzejom Užice. Na Spomen obeležju, 14 kolometara od Užice, izveden je prigodan kulturno-umetnički program.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari