Stručnjaci i promoteri protiv raka prostate 1Foto: Skup Wake up Call/ Na preglede već sa 50 godina

U Srbiji od raka prostate godišnje oboli 2.800 muškaraca, a gotovo 900 nih izgubi bitku sa ovom opakom bolešću.

Rak prostate je trenutno najčešće maligno oboljenje kod muškaraca u Evropi i SAD i drugo po smrtnosti od svih kancera kod muškaraca, odmah iza raka pluća. Gotovo svaki sedmi muškarac se tokom života susretne sa rizikom da dobije kancer prostate.

Udruženje pacijenata Srbije obolelih od raka prostate organizovalo je zbog isteka meseca borbe protiv ovog karcinoma „WAKE UP Call“ – skup gde su lekari, pacijenti, predstavnici medija, poznate ličnosti ukazali na važnost rane dijagnostike u otkrivanju raka prostate, ali i apelovali na još bolji status svih muškaraca koji se bore protiv ove bolesti. Događaju su prisustovali naši vodeći urolozi, prof. dr Zoran Džamić, direktor Klinke za urologiju KC Srbije, prof. dr Aleksandar Vuksanović, predsednik Udruženja urologa Srbije, brojni članovi Udruženja pacijenata , a podršku su pružili i promoteri ove kampanje, voditelj i pisac Vanja Bulić, muzičari Dejan Cukić i Kiki Lesandrić, teniski trener Bogdan Obradović, voditelj Slavko Beleslin i mnogi drugi.

Prema rečima prof. dr Zorana Džamića, kod karcinoma prostate simptomi se javljaju postepeno, a bolest je podmukla. Prosečne godine kada se pojavljuje su između 60 i 65. ali i ranije i već sa oko 50 godina života, neophodan je bar jednom godišnje pregled krvi. Takođe, muškarci koji su u bliskoj porodici imali obolelog oca, strica ili ujaka, imaju veću verovatnoću da i oni obole, od pet do 11 puta. Adekvatnom terapijom, pacijenti mogu da budu i izlečeni, a život obolelih može da se produži i do 15 godina i više rekao je prof. Džamić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari