
Sa tih 250 megavata možemo reći da hvatamo ozbiljan korak sa razvijenom Evropom i svetom i da Srbija postaje zemlja obnovljive energije, rekao je Antić otvarajući konferenciju „Žene u održivoj energetici – liderstvo za promene“.
Mi smo u proteklih nekoliko godina pustili na mrežu više od 100 megavata iz obnovljivih izvora kao što su vetroparkovi, solarne elektrane i mini hidrocentrale, a biomasa postaje sve zastupljenija, rekao je Antić.
Prema njegovim rečima, energija iz vetra će se proizvodi u Alibunaru 42 megavata, Kovačici 105 megavata, dok će projekat Čibuk fazno ove godine ostvariti 100 megavata.
Ako tome dodamo da ćemo u 2019. imati još oko 200 – 250 megavata u planiranim novim ciklusa i da smo vrlo blizu da do 2020. godine dobijemo 27 odsto obnovljive energije, mislim da je sve to zajedno razlog za optimizam i ocenu da smo dosta toga uradili, zaključio je ministar.
Antić je istakao da obnovljivi izvori nisu alternativa, već pravac u kojem će se energetika Srbije dugoročno razvijati.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Pitanje za ministra rudarstvo: koliko litara SIRCETNE kiseline je prosle godine proizvela Nova fabrika iste (kako rece svojevremeno ministar) u Boru.
U tekstu navodite izjavu ministra Antića o megavatima energije.
Tu neko greši ili ne razlikuje snagu od energije.
Dakle, ovako stoje činjenice: megavat je instalisana snaga, a megavatčas bi bio energija. Pozdrav