
Ova mreža je, kako se navodi, uspostavljena uz podršku GIZ i projekta Otvorenog regionalnog fonda – Modernizacija opštinskih usluga.
Ovakav način osigurava dugoročno investiranje u opštine sa BFC sertifikatima, a istovremeno stvara razvojna partnerstva između privatnog i javnog sektora, „develoPPP.de“ program, navodi se u saopštenju.
Na ovaj način doprinosi se, kako je istaknuto, već postojećim privatnim investicijama, dok se istovremeno kroz program razvojne saradnje pruža tehnička i savetodavna pomoć.
Krajnji cilj ove incijative je poboljšanje i harmonizacija poslovnih uslova u regionu, jačanje investicijske reputacije regiona, ekonomske saradnje i održivog razvoja.
„Sada u regionu postoji zdrava konkurencija, što ohrabruje dalja ulaganja domaćih i stranih privatnih firmi, a na taj način se pomaže otvaranju novih radnih mesta, a gradovi i opštine, istovremeno, ostvaruju veći priliv prihoda“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da GIZ podržava angažman privatnih firmi iz regiona kroz develoPPP.de program, a da finansijska sredstva obezbeđuje Nemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
„Dobar primer su firme SEKOPAK iz Srbije, EKOPAK iz Bosne i Hercegovine i PAKOMAK iz Severne Makedonije koje su nedavno započele zajednički projekat kako bi omogućile finansijski efikasne lance reciklaže stakla u ovim zemljama“, navodi se u saopštenju.
Zajedno sa partnerima iz BFC mreže iz Jugoistočne Evrope, projekat će razviti i testirati opštinske modele za uspostavljanje odgovarajućih sistema prikupljanja otpadnog stakla.
Na osnovu rezultata, sačiniće se, kako se navodi, smernice sa najboljim iskustvima i distribuirati ostalim opštinama u regionu.
Generalna direktorka SEKOPAK-a Violeta Belanović Kokir rekla je da oni smatraju da je strateška saradnja sa GIZ-om na ovom projektu izuzetno korisna za dalje jačanje sistema prikupljanja staklenog otpada u Srbiji.
„Tokom ove prve godine implementacije projekta, stvorili smo osnovu za poboljšanje postojećeg sistema prikupljanja stakla. Kroz regionlani pristup, razmenićemo iskustva sa ostalim partnerima i razviti najbolja rešenja za naše zemlje“, rekla je ona.
Tokom leta 2019. godine, GIZ je uspostavio Regionalni servisni centar za saradnju sa privatnim sektorom u Jugoistočnoj Evropi, sa sedištem u Sarajevu, koji promoviše GIZ instrumente pomoći regionu, sa posebnim fokusom na „develoPPP.de“ programima, dostupan domaćim i evropskim firmama.
Sve projektne ideje prolaze kroz proces selekcije na bazi utvrđenih kriterijuma i ukoliko je projekat odabran, tehničku podršku i dodatna sredstva, u proseku do 50 odsto projektnih troškova, može osigurati GIZ.
Projekti u sklopu develoPPP.de programa kreću se u iznosu od 100.000 do dva miliona evra, uz trajanje projekta do tri godine.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.