Betmen blokbaster – „Mračni vitez“ reditelja Kristofera Nolana, zavladao je severnoameričkom bioskopskom scenom i postavio novi rekord u zaradi za ulazni vikend prikazivanja. Publika je pohrlila u bioskope da vidi poslednju ulogu preminulog glumca Hita Ledžera (Džoker), što je jedan od razloga da ovaj film zaradi čak 155.
Betmen blokbaster – „Mračni vitez“ reditelja Kristofera Nolana, zavladao je severnoameričkom bioskopskom scenom i postavio novi rekord u zaradi za ulazni vikend prikazivanja. Publika je pohrlila u bioskope da vidi poslednju ulogu preminulog glumca Hita Ledžera (Džoker), što je jedan od razloga da ovaj film zaradi čak 155.3 miliona dolara. Time je nadmašen prošlogodišnji rekord, iz maja meseca, kada je „Spajdermen 3“ inkasirao 151.1 milion dolara. Doduše, sva je prilika da „Mračni vitez“ nije nadmašio „Spajdermena 3“ i po broju prodatih ulaznica – prošle godine prodato je 21.96 miliona karata za prvi vikend trećeg Spajdermena (prosečna cena 6.88 dolara), dok je za „Mračnog viteza“ izgleda otišlo „samo“ 21.94 miliona ulaznica, po prosečnoj ceni od 7.08 dolara. Inače, prethodni film „Betmen počinje“ zaradio je tri puta manje novca na svom debiju 2005. Pošto niko nije očekivao ovakav uspeh filma, već se navodi da je razlog za to „Ledžer faktor“, jer je od njegove smrti u januaru vladalo povećano interesovanje publike koja je želela da vidi njegovu poslednju ulogu. Mediji su konstantno govorili o tome i pojedini analitičari navode da takvu podršku sedme sile može jedino da „kupi“ Bil Gejts. Sve je dovedeno na tako visoki nivo da se odavno počelo govoriti kako Ledžera očekuje i posthumna nominacija za Oskara. Mada, treba primetiti i činjenicu da je Vorner Bros odlično reklamirao film, ne koristeći preterano Ledžerovu smrt u propagandne svrhe.
Oboren i IMAX rekord
„Mračni vitez“ oborio je još jedan rekord filma „Spajdermen 3“ – najbolji debi u IMAX dvoranama (prikazivao se u 94 dvorane). Novi Betmen zaradio je 6.2 miliona dolara, prema 4.7 miliona za prošlogodišnjeg Supermena. Kad je reč o ostatku sveta, „Mračni vitez“ zaradio je 40 miliona dolara iz 20 zemalja u kojima je počeo da se prikazuje, među kojima su i Australija (13.1 milon dolara) i Meksiko (6). Film ove nedelje ulazi u britanske dvorane, a tokom narednih nedelja stićiće u većinu ostalih zemalja.
„Mračni vitez“ koštao je 185 miliona dolara, sniman je na lokacijama u Čikagu i Hong Kongu, a u njemu glume još Kristijan Bejl (Betmen), Geri Oldman, Majkl Kejn, Morgan Frimen i Aron Ekhart. Ovaj film, za koji se prognozira da će do 200 miliona dolara doći već do kraja ove nedelje, pomogao je da Holivud postavi i nedeljni rekord ukupne zarade od 253 miliona dolara. Raniji rekord star dve godine iznosio je 218.4 miliona. Betmen i Džoker zajednički su prethodno postavili još jedan rekord u gledanosti – „Mračni vitez“ inkasirao je 66.4 miliona dolara za prvi dan prikazivanja u Severnoj Americi, čime je opet potučen „Spajdermen 3“ (59.8).
Beogradska premijera „Mračnog viteza“, u distribuciji kuće Tuck, zakazana je za 23. jul, u sali Doma sindikata od 20.45 sati. Dan kasnije film će krenuti u ostatak bioskopa širom Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


