Foto: universalmusic.rs / Dave McListerDžon Fogerti, dobitnik Grammy-ja, član Rock & Roll Kuće slavnih i Kuće slavnih tekstopisaca, sa diskografskom kućom Concord (Universal Music) predstavlja izdanje „Legacy: the Creedence Clearwater Revival years“.
Kolekcija od 20 pesama stiže nakon što je napunio 80 godina, a donosi ponovo snimljene nove verzije izuzetno voljenih pesama iz opsežnog kataloga sa njegovim autorskim potpisom.
Među pažljivo odabranima nalaze se „Proud Mary“, „Fortunate Son“, „Have You Ever Seen the Rain“ i pesma koju izdvaja kao aktuelni singl albuma – „Bad Moon Rising“. Album „Legacy: the Creedence Clearwater Revival years“ dostupan je na vinilu, CD-u i svim muzičkim platformama.
Po prvi put u karijeri, Fogerti u potpunosti poseduje prava na svoj impozantan katalog koji je stvarao za grupu CCR. Izdanje „Legacy“ predstavlja trenutak zatvaranja kruga, prekretnicu u kojoj teškom mukom vraćena prava sada oživljava novim snimcima nastalim pod njegovim sopstvenim uslovima.

Koproduciran zajedničkim umećem muzičara i njegovog sina Šejna Fogertija, sa izvršnom produkcijom pod potpisom Džuli Fogerti, album istovremeno kanališe sirovost originala i donosi radost novog trijumfa. S obnovljenom energijom i svrhom, Fogerti donosi svežinu svim tim dobrim starim pesmama koje i dalje definišu američki rock and roll.
„Većinu svog života nisam mogao da raspolažem pesmama koje sam napisao“, izjavio je Fogerti. „Sve se menja sad kada sam uspeo da ih povratim. ‘Legacy’ je moj način da to proslavim – svirajući ih pod svojim uslovima, sa ljudima koje volim“.
Na albumu svira sin Šejn, kao i brat Tajler Fogerti, a pridružili su se i Met Čemberlen, Bob Maloun, Bob Glaub i Rob Stoun. Cenjeni Bob Klirmauntin stoji iza miksa, a idu mu i velike zasluge jer je zaslužan što su ovi važni delići muzičke istorije sada po prvi put dostupni i u Atmo tehnologiji.
Uz uključenost porodičnog benda, ovaj projekat je Fogertiju duboko ličan. Inspiraciju je dobio 2023. godine, kada je nakon decenija pravnih bitaka postigao životni cilj povrata vlasništva za sopstvene pesme.
Snimanjem novih verzija ne samo da je proslavio prvu pobedu, nego i učvrstio odnose sa svojom porodicom s kojom je stvarao „Legacy“. „Imam 80 godina“, kaže John. „Ovim albumom dajem dar samom sebi – i istovremeno poklanjam isti dar svojim obožavateljima“.
U susret albumu, Fogerti se oglasio na društvenim mrežama, nakon čega je otkrio i muzički video za „Born On The Bayou“, dok je, odmah pri plasiranju, „Legacy“ kruisan mnogim pohvalama velikih medija kao što su Rolling Stone, NYMag / Vulture, The Guardian, The LA Times, UNCUT, Billboard i drugi. „Bad Moon Rising“, izdvojena kao vodeća pesma sa albuma, ujedno je dugo jedna od Fogertijevih najprepoznatljivijih pesama – sa više od milijardu strimova danas važi za jednu od najdugotrajnijih rok himni u poslednjih pola veka.
Na novom albumu, Džon Fogerti se pesmi vraća sa istom snagom i ubeđenjem koje ju je isprva učinilo klasikom, a sada je pokreće energija porodične saradnje.
Objavljivanje „Legacy“ kompilacije kruna je izuzetne godine za Fogertija kojem je dodeljeno American Music Honors priznanje. Nakon niza nastupa na JazzFestu, Glastonbury-ju, SXSW-u i Hollywood Bowlu, Fogerti je obeležio svoj rođendan rasprodatim koncertima u njujorškom Beacon Theatre-u, a među brojnim pohvalama, Associated Press nastup je opisao kao izveden „sa radošću tinejdžera“, dok je Mojo Magazine nastup na Glastonbury-ju proglasio „samom definicijom za ‘sve samo hit do hita’“.
Ovog septembra Džon Fogerti će biti nagrađen nagradom Troubadour Award, dok je za ostatak godine u planu turneja u sklopu koje se još uvek najavljuju novi datumi.
Džon Fogerti
Dobitnik Grammy-ja, član Rock & Roll Kuće slavnih i Kuće slavnih tekstopisaca, J Džon Fogerti veliko je ime u muzici. Kao vođu Creedence Clearwater Revivala (CCR) i kao samostalnog umetnika odlikuje ga karakterističan prepoznatljiv zvuk – podjednako značajan za blues, country, pop, rockabilly, R&B, swamp boogie i južnjački rock & roll.
Uz to nezaobilazno, rame uz rame, stoji i njegova istinska radna poezija – sa snažnim tekstovima iz kojih odjekuju vanvremenske istine i poruke.
Neke od njegovih pesama koje se već danas smatraju klasicima su „Proud Mary“, „Fortunate Son“, „Born on the Bayou“, „Bad Moon Rising“ i „Have You Ever Seen the Rain“. Njegov „Blue Moon Swamp“ iz 1997. godine osvojio je nagradu Grammy za najbolji rock album, a uz to se, svojim samostalnim radom, čak osam puta našao na listi nominovanih za najprestižniju svetsku muzičku nagradu.
Takođe je jedini muzičar koji je kao član uveden u Baseball Hall of Fame i to zahvaljujući pesmi „Centerfield“ koja je jedna od glavnih atrakcija na stadionima širom Amerike.
Iako je status žive legende osigurao odavno, njegov uticaj i popularnost nastavljaju da jačaju i rastu. Rolling Stone je nedavno njegov Creedence Clearwater Revival proglasio „Najvećim bendom u Americi“, dok je kompilacija CCR hitova „Chronicle: The 20 Greatest Hits“ provela više od 14 godina na zvaničnoj Billboard 200 listi.
U 2025. godini, Fogerti sa hedlajnerskim slotom festivalskih nastupa nastavlja kontinuitet uspeha i donosi „Legacy“ – svedočanstvo njegovog stvaralaštva bez presedana, kao i njegovog večnog muzičkog plamena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


