Foto: PromoU okviru projekta A1 Kinoteka, koji Jugoslovenska kinoteka realizuje u saradnji sa kompanijom A1 Srbija, biće prikazan digitalno restaurirani film „I Bog stvori kafansku pevačicu“ (1972, Centar film), u režiji Jovana Živanovića. Premijerna projekcija planirana je u sredu, 25.2.2026. u sali Makavejev Jugoslovenske kinoteke, u Uzun Mirkovoj 1, u terminima od 18.00 i 20.30 časova, uz slobodan ulaz.
U filmu „I Bog stvori kafansku pevačicu” nastalom po scenariju Bogdana Jovanovića i Gordana Mihića, koji pripada tzv. „crnom talasu”, glavne uloge ostvarili su velikani jugoslovenske kinematografije – Vera Čukić i Velimir Bata Živojinović, dok se u sporednim ulogama pojavljuju : Pavle Vuisić, Dragomir Felba, Slobodan Aligrudić, Žika Milenković, Ivan Bekjarev, Severin Bjelić, Aleksandar Gavrić i mnogi drugi, kao i pevačica narodne muzike, Lepa Lukić.
Priča prati atmosferu u kafani, u gradiću kraj brane na Đerdapu, gde se rađa ljubav između lepe kafanske pevačice opterećene prošlošću i radnika zaposlenog na gradilištu obližnje hidroelektrane.
Ovo je 42. film koji je digitalno restauriran u okviru dugoročnog projekta A1 Kinoteka, koji od 2017. godine ima za cilj sistematsko očuvanje i ponovno predstavljanje domaće filmske baštine publici. Zahvaljujući primeni savremenih digitalnih tehnologija, film će biti prikazan u unapređenom kvalitetu slike i zvuka, prilagođenom bioskopskim standardima današnjice.
Projekat A1 Kinoteka pokazuje kako tehnologija može da ima istinski društveni smisao – kao saveznik kulture. Digitalizacija ovde nije samo tehnički postupak, već sredstvo koje filmskom nasleđu daje novi život: čuva ga za buduće generacije i istovremeno vraća u savremeni kulturni dijalog, tamo gde mu je mesto.Kompletna restauracija urađena je u odeljenju za digitalnu restauraciju Jugoslovenske kinoteke.
Za sve ljubitelje filma koji nisu u mogućnosti da prisustvuju bioskopskim projekcijama, online prikazivanje „I Bog stvori kafansku pevačicu“ biće organizovano istog dana, 25. februara, od 20.30 časova na Facebook stranicama kompanije A1 Srbija i Jugoslovenske kinoteke. Najave svih do sada restaurisanih filmova dostupne su na A1 Kinoteka YouTube kanalu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


