Foto: FoNet/Aleksandar Levajković
Reakcije na skandal u vezi sa cenzurom dolaska švajcarskog reditelja Mila Raua od strane Odbora 59. Bitefa, o kojoj su javnost obavestili umetnički tim festivala – nagrađivani evropski reditelj Miloš Lolić i mladi pozorišni kritičar Borisav Matić – ne jenjavaju. Ocenjuje se da je odluka Odbora duboko neetična i da se postavlja pitanje da li 59. Bitef uopšte treba da bude održan ove godine.
Mnoge je iznenadilo i to što je Svetozar Cvetković na čelu takvog Odbora, iako je on svojim glasom podržao Mila Raua i njegovu predstavu, te podneo ostavku na svoju poziciju.
Međutim, kako kaže u intervjuu za Danas, ugovor ga obavezuje da obavlja tu funkciju do dolaska novog predsednika.
O svojoj poziciji i sudbini ovogodišnjeg Bitefa govori glumac i predsednik Odbora Bitefa Svetozar Cvetković.
Zašto se niste ranije kao predsednik Odbora Bitefa oglasili zbog cenzure Mila Raua?
– Povodom glasanja i diskusije o programu, sve zvanično i potvrđeno uvek može da se dobije od direkcije Bitef teatra. Ujedno, svaka sednica je otvorena za javnost i može bilo ko da joj prisustvuje – pogotovo novinari.
U dva navrata je glasano i program nije prošao jer sam bio, kao predsednik Odbora, dva puta nadglasan. Ja ne mislim da se radi o cenzuri predstave, već o cenzuri imena. Kada je Miloš prvi put pomenuo mogućnost da pozove Mila Raua, rekao sam da je on u ovoj sredini, očigledno nakon prošlogodišnjeg festivala, persona non grata i da nisam optimista, ali da ću glasati onako kako mislim i da ću ga podržati.
Kada je došlo do sporazumnog raskida ugovora tim povodom, dogovorili smo se da zajednički nastupimo u javnosti kada se dogovorimo. Miloš me je obavestio noć uoči objavljivanja teksta u Danasu da, iz obaveze prema svom timu, mora te noći da pošalje tekst koji potpisuju on i Borisav Matić. Zamolio sam da sačekaju 24 sata, ali nisu bili u mogućnosti. Moj tekst je objavljen 24 sata kasnije.
Kako komentarišete stav kulturnih radnika i umetnika da Bitef treba da stane, da se ne održi, kako bi ostao svoj?
– Da je tu predstavu režirao bilo ko drugi, ona bi bila na repertoaru. Mislim da je to jasno. Ni ja, ni Miloš, ni produkcija nismo imali izbor u kojem ta predstava može da uđe u program. Glasanje je legalno sprovedeno i, bez obzira na ishod, doneta je odluka da se ne prihvati program – na dva odvojena glasanja, i to nakon mog citiranja Rauovog govora i njegove odbrane.
Nikada nisam predložio da se ta predstava zameni drugom, već sam se složio sa zajedničkom željom koju su imali Miloš Latinović i Miloš Lolić da se napravi sporazumni raskid, a nakon toga krene u mogući novi program.
Po ugovoru, Miloš se složio da u novom programu možemo preuzeti jednu od selektovanih predstava. Ja sam predložio da to bude ona u koju sam najviše verovao uz Mila Raua – Kasteluči!
Glasali ste protiv cenzure, odnosno podržali program umetničkog tima Bitefa, dakle i predstavu Proces Peliko Mila Raua, naravno i njega samog. Ali ako se Bitef održi bez te predstave, kao i bez dolaska autora, zar to nije sprovođenje cenzure u delo?
– Ja sam protiv bilo kakve cenzure – i dela i imena. Iz lojalnosti prema stavu Miloša, koga sam predložio Odboru da bude tvorac programa i kome mi je bilo važno da ne bude ničim povređen (a ipak jeste), odmah sam napisao molbu Skupštini grada o razrešenju sa te pozicije.
Kako me je Skupština postavila, obavezao sam se da ću vršiti tu dužnost dok ne postave novu osobu na to mesto. O tome, naravno, postoji pisani, zaveden dokument.
Da li ste vi lično bili pod nekim pritiskom i da li vam je nešto govorilo to što je Nikita Milivojević smenjen zbog, moglo bi se reći, govora Mila Raua na otvaranju 58. Bitefa?
– Nikada me niko nije pritiskao da glasam ili biram po tuđoj volji.
Nikiti je istekao mandat od dve godine, ali je, nakon uspešnih programa, dobio obećanje da će mu mandat biti produžen. To se nije desilo.
Da, bezrazložno – a zbog govora Mila Raua koji je, po meni, ljubavna izjava Beogradu, Bitefu i Srbiji, i packa nemačkoj politici.
Kada sam došao na mesto predsednika Odbora, prvo što sam uradio bilo je da sam pozvao Nikitu da se vrati na mesto koje mu pripada. U prvom trenutku se složio, ali je par dana kasnije odustao, smatrajući da smo okruženi sredinom kojoj nije stalo do festivala.
Poštovao sam njegov stav, ali sam seo u auto i otišao kod Lolića jer mi je bilo stalo – kao i danas – do Bitefa. To jeste i moja životna, ali i profesionalna dužnost.
Sve skupa – prilično gorko iskustvo. Ali verujem da festival ima razloga da živi, da bude, svemu uprkos, prisutan, živ i buntovan. Ako imamo i jednu takvu predstavu – to ima smisla, u okolnostima u kojima raspolažemo skromnim uslovima, a verujem da ćemo imati dobrih naslova.
Dobra namera i poziv Milu da dođe sledeće godine
U intervjuu za Vreme Svetozar Cvetković je, između ostalog, rekao da, iako Miloš Lolić oficijelno više nije deo programa, ima želju da festival ostane u životu makar i sa jednim ili dva naslova.
„Uz ogorčenje što je ishodom glasanja Odbora nad njegovom selekcijom sprovedena cenzura nad odabirom jednog autora, obostrano smo imali želju da festival ostane u životu i bude sačuvan, pa možda, prema Miloševoj sugestiji, čak sa jednim ili dva naslova. Moj kontakt tim povodom sa Lolićem je sa obostranom dobrom namerom, iako on oficijelno više nije deo tog programa“, kazao je Svetozar Cvetković za Vreme, dodajući da je pred Odbor izašao sa više predloga za koje veruje da će moći da budu realizovani.
„Najzad, a van Bitefa, Miloš i ja smo imali ideju da lično pozovemo Mila Raua sledeće godine te da izvede predstavu koja ove godine nije prošla kod Odbora Bitefa. Toliko smo i sebi i jednom značajnom umetniku dužni. Svi!!!“, podvukao je Svetozar Cvetković za Vreme.Vremenska linija – Odbor Bitefa i ostavke
Podsetimo, novi predsednik Svetozar Cvetković i članovi Odbora Bitefa – Borka Golubović, novinarka Politike, Ana Veljković iz Sekretarijata, Srđan Obrenović, zaposlen u Beogradskom dramskom pozorištu, i Đorđe Kosić, dramaturg Narodnog pozorišta u Beogradu – imenovani su 6. marta tekuće godine, nekoliko nedelja nakon što je umetničkom direktoru Nikiti Milivojeviću istekao prvi i jedini mandat.
Prva sednica Odbora održana je 5. aprila, kada je dramaturg Đorđe Kosić dao ostavku na poziciju člana Odbora Bitefa, navodeći privatne razloge kao osnovu za ostavku.
U narednim mesecima Odbor je pozvao reditelja Miloša Lolića da osmisli program 59. Bitefa i da, suštinski, obavlja posao umetničkog direktora festivala, jer je ta pozicija formalno ukinuta donošenjem nove Odluke o stalnim manifestacijama. Lolić zatim poziva još dvoje saradnika – Anu Vujanović i Borisava Matića – u tim umetničke direkcije, kako bi se održao duh prethodnog umetničkog rukovodstva, koji se ogledao u zajedništvu i višeglasju.
Nedugo nakon prvog predstavljanja programa Odboru ove jeseni, predsednik Odbora g. Svetozar Cvetković dao je neopozivu ostavku na svoju poziciju, a za njim je usledila i ostavka Borke Golubović Trebješanin. Oba napuštanja Odbora prosleđena su Skupštini.
I predsednik Odbora i članica ostaju na svojim funkcijama do formalnog razrešenja od strane Skupštine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


