Pravi svetionik kulture 1

Biblioteka šabačka 12. oktobra obeležiće 170. godišnjicu postojanja i rada. Za to vreme prolazila je kroz burne periode, menjala više od 20 lokacija, a posle Drugog svetskog rata smeštena je u nekadašnji vladičanski dvor.

U fondu ima oko 200.000 knjiga, brojne vredne stare rukopise kao i bogatu periodiku.

Pre dve godine završen je Aneks biblioteke, prvi namenski izgrađen objekat u Šapcu za kulturu, gde je grad uložio oko 90 miliona dinara, Republika oko deset i šest miliona dinara sama ustanova. Po organizaciji rada, čitalaštvu sa 14.000 članova i manifestacijama kulture Biblioteka je prepoznatljiva kao svetionik kulture u Šapcu. U susret velikom jubileju, gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović razgovarao je sa Jelenom Podgorac Jovanović, kandidatkinjom za direktorku ove ustanove.

– Srbija nam ne može biti granica, planiramo da Evropi i svetu pokažemo šta srpska kultura i srpsko bibliotekarstvo mogu da pruže i da spoj tradicije i modernosti predstavlja ključ uspeha, a cilj je bolji kvalitet rada. To znači da ćemo imati bolji fond, više knjiga, kvalitetne programe i mnogo više zadovoljnih čitalaca. Planiramo da Biblioteka, poboljšanjem rada, postane deo svakodnevnog života građana. Biti prvi u svemu je velika nagrada i odgovornost, ukazala je Jelena Podgorac Jovanović i izrazila uverenje da će efekat nove odluke o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru grada biti racionalnije trošenje sredstava i ušteda na opštem nivou.

Ističući da je kultura temelj društva i da ulažući u kulturu ulažemo u ljude koji misle i donose dobre odluke, Zelenović je istakao da je Biblioteka nezaobilazna na mapi grada i prilikom posete investitora.

– To je važno jer tako pokazujemo da ovde postoji život i budućnost i da u Šapcu ozbiljno promišljamo o najvažnijim stvarima za jedno društvo. Zato je važno da ustanove kulture nastave da funkcionišu na najbolji način, kao što je to Biblioteka šabačka, rekao je gradonačelnik i ocenio da trenutno ipak nije moguće da Biblioteka funkcioniše u punom kapacitetu, jer ministar kulture još uvek nije potvrdio odluku koja postoji, da imamo novu direktorku Biblioteke.

Potvrdu od ministra čekaju tri meseca

– Čekamo već tri meseca i zvanično ću ministru kulture uputiti pismo sa zahtevom da poštuje zakonsku proceduru kako se ne bi dovodilo u pitanje uspešno funkcionisanje Biblioteke šabačke, naveo je gradonačelnik Nebojša Zelenović. Dosadašnja direktorka mr Sonja Bokun Đinić bila je na čelu Biblioteke šabačke u proteklih 16 godina i umnogome je doprinela da ova ustanova bude u samom vrhu u Srbiji i na konkurs se nije prijavila. I ovo nije prvi primer opstrukcije republičkih vlasti, jer ni za direktorku Centra za socijalni rad ne stiže potvrda o imenovanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari