in memoriamFoto: Shutterstock/Akri T. Babis

Strip autor i scenarista, ilustrator i karikaturista Zoran Kovačević preminuo je u Beogradu u 71. godini, saopštilo je danas Udruženje stripskih umetnika Srbije.

Zoran Kovačević je rođen 16. maja 1955. godine u Beogradu, gde je i završio srednju dizajnersku školu, a crtanjem se aktivno bavio od školskih dana kada je u OTO zabavniku objavio svoje prve realističke („Među zvezdama“) i karikaturalne stripove („Mornar Mate“).

U narednim godinama, radeći raznovrsne stripove za neke od najpopularnijih jugoslovenskih magazina, revija i listova, uspeo je da izgradi prepoznatljivi autorski stil kojim se, iako pod vidljivim uticajem Dika Brauna, Morta Vokera, Gordona Besa, Čarlsa Šulca, Mela Lazarusa, Džonija Harta i njihovih antologijskih stripova, dokazao kao stvaralac međunarodnog formata u domenu karikaturalnog stripskog izraza humorističke i satiričke provenijencije.

Profesionalnu karijeru počinje stripom „Nićifor“ (1978-1981), a veliki kreativni uspon nastavlja „TV mrežom DDT“ (1981-1983) u Eks almanah specijalu „Ju strip“, u kojem je kratkotrajno publikovao i „Mikajla“ (1980-1981).

Sarađivao je i u satiričnom listu Jež, enigmatskom časopisu Eureka („Pajče Poštarče“), Politikinom Zabavniku („Mušice“, „Mir među životinjama“), Denisu („Inspektor Mudrić“), pre toga u Zeki, Tik-taku i Kekecu, potom u dečjem stripskom magazinu „Vjesnikove pres agencije“ Tom i Džeri (1983-1986), Našem stripu („Bili & Vili“, „Robinzoni“) i Mozaiku.

Kruna njegove karijere u osamdesetim godinama 20. veka su, kako je navelo Udruženje, dva stripska albuma posvećena Nićiforu – „Dr Džekil i Mr Hajd“ (1988) i „Baladinova čarobna lampa“ (1988) — oba u izdanju „Neografike“ iz Vladimiraca.

Od kraja osamdesetih sve je češće bio prisutan na nemačkom stripskom tržištu gde mahom za izdavače „Kondor“ i „Interpart“ radeći brojne licencne stripove, uključujući tu i „Koka i Roka“ (1987-1989), ponovo „Toma i Džerija“ (1989-1995), „Ulicu Sezam“ (1990-1995), „Alfreda Kvaka“ (1991), „Dejvida Gnoma“ (1991-1992), „Mece Dobrice“ (1991-1992) i slične.

Sredinom devedesetih pravi ozbiljan zaokret u karijeri i okreće se grafičkom dizajnu, ilustrovanju školskog pribora i svakojakoj galanteriji, najpre u Nemačkoj, a potom i u Srbiji u okviru Studija „De Lazare i Zoko“, osnovanog sa kolegom Draganom Lazarevićem.

Jedno vreme se bavio i kreacijom i dizajnom društvenih igara, da bi 2005, opet u saradnji s Lazarevićem, osnovao izdavačku kuću i originalni brend „Šok kards“, kom se od 2009. posvetio samostalno, kreirajući i distribuišući čestitke.

Bio je član čuvene stripske grupe „Beogradski krug 2“, jedan od članova-osnivača Udruženja stripa autora Socijalističke Republike Srbije 1986. i jedan od članova-obnovilaca Udruženja stripskih umetnika Srbije.

Na Gašinom saboru, festivalu karikaturalno-humorističkog i porodičnog stripa, 2018. godine je ovenčan zvanjem „Vitez od duha i humora“, priznanjem koje dodeljuju Udruženje stripskih umetnika Srbije i Dečji kulturni centar Beograda.

Udruženje ljubitelja stripa „Branko Plavšić“ i Niški kulturni centar, organizatori Međunarodnog festivala stripa „Nifest“, uručili su mu 2021. godine Povelju za veliki doprinos srpskom stripu.

Iste kuće su mu 2024. u saradnji sa Udruženjem stripskih umetnika Srbije objavile integral Nićifor po scenarijima samog Kovačevića, Lazara Odanovića i Zorana Andrića, sa tekstovima Dragana Lazarevića, Zorana Stefanovića i Zorana Nikolića, a urednici tog divot-izdanja kultnog stripa bili su Zoran Nikolić i Srđan Savić, a dizajner Milan Ilić.

Zoran Kovačević je preminuo 3. decembra, a sahrana će biti 8. decembra u 13 časova na Topčiderskom groblju u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari