Foto: TIMOTHY A. CLARY / AFP / ProfimediaCrtež Rembranta koji prikazuje lava prodat je u sredu u Njujorku za 17,8 miliona dolara. Ceo iznos biće dodeljen za očuvanje divljih mačaka putem organizacije Pantera.
Delo pod nazivom „Mladi lav odmara“ imalo je procenjenu vrednost Sotbija od 13 do 20 miliona dolara. Ovaj crtež istakao se kao zvezda prve godišnje aukcije „Stari majstori“, koja okuplja slike evropskih umetnika nastale između kraja 13. i početka 19. veka, piše Slobodna Dalmacija.
To je jedini Rembrantov crtež životinje koji je ostao u privatnom vlasništvu. Na aukciju ga je dao američki preduzetnik i filantrop Tomas Kaplan. Gest poklanjanja celokupnog prihoda očuvanju nije uobičajen na umetničkom tržištu.
Gregori Rubinštajn, direktor Odeljenja za crteže starih majstora u Sotbiju, objasnio je agenciji EFE da crtež Rembranta ove važnosti nije bio ponuđen na tržištu najmanje 25 godina. Prema Sotbiju, crtež prikazuje lava u mirovanju, ali sa latentnom napetošću, prenoseći mešavinu smirenosti i intenziteta.
Procenjuje se da je Rembrant stvorio ovo delo između kasnih 1630-ih i ranih 1640-ih godina, radeći direktno na osnovu posmatranja životinje. Aukcijska kuća navodi da je umetnik izradio više skica ove vrste, koje su bile ključne za njegovo razumevanje prirode i za obogaćivanje njegovih umetničkih kompozicija.
Pantera, dobitnica ove humanitarne akcije, američka je organizacija posvećena zaštiti divljih mačaka i njihovih staništa. Prema podacima koje je objavila organizacija, populacija lavova opala je za 90 % u prošlom veku, sa 200.000 na svega 20.000, a više od 40 % svih divljih mačaka nalazi se u opasnosti od izumiranja.
Sama Pantera naglašava simboličku vrednost dela „Mladi lav odmara“, povlačeći paralelu između Rembrantovih razmišljanja u sedamnaestom veku i današnje krize biodiverziteta. Delo nas poziva na razmišljanje o mogućnosti da lavovi u budućnosti postoje samo kao umetnička sećanja čovečanstva.
Rembrant je bio etablirani umetnik u Amsterdamu u vreme kada je crtež nastao, slikajući uglavnom portrete i istorijske prizore. Crtež je nastao posmatranjem živog lava.
Gde je Rembrant tačno video lava ostaje nepoznato, ali najverovatnije u jednom od privatnih zooloških vrtova koji su tada postojali u Nizozemskoj. U to vreme neki aristokrati su takođe skupljali egzotične životinje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


