Saučesništvo, fotografija, zločin: Razgovor 1Foto: © Jelena-Juresa_2.jpg

Razgovor, „Saučesništvo, fotografija, zločin“ biće održan u petak, 18. jula u 20 časova, u okviru izložbe-platforme „Biti politična/političan“ u Centru za kulturnu dekontaminaciju.

U razgovoru će učestvovati istraživačka novinarka Barbara Matejčić i istoričar i teoretičar umetnosti Branislav Dimitrijević, koji će moderirati komesarka i kustoskinja izložbe, Ana Miljanić i Ana Sladojević.

Nedavno objavljeni tekstovi Barbare Matejčić „Širokokutni kadar smrti“ i „Negativi s predumišljajem“ (Novosti, 23. i 26. maj 2025), polazna su tačka za ovaj razgovor.

Primenjujući metode istraživačkog novinarstva u svojoj analizi, autorka ukazuje na površnost u čitanju i recepciji (medijske) fotografije zločina nad civilima u ratu u Bosni i Hercegovini.

Udaljavajući se od teme (ne)predstavljivosti rata i nasilja, koja je dominirala poljem tumačenja ratne fotografije, promena načina čitanja – zasnovanog na samoj faktografiji slike, koja u sebi sadrži i brojne metapodatke, uključujući i mogućnost rekonstruisanja pozicije fotografa – ukazuje ne samo na doslovno krivotvorenje događaja načinom na koji su ove konkretne fotografije decenijama predstavljane, već i na široko saučesništvo u održanju njihove neupitnosti.

Nakon razgovora na programu je projekcija filma vizuelne umetnice Jelene Jureše Afazija – treće poglavlje: „Dečko iz kraja“ (2019).

Izložba-platforma Biti politična/političan

Razgovor se organizuje kao program izložba-platforme Biti politična/političan koja je započela 28. juna i trajaće do oktobra 2025. godine u Centru za kulturnu dekontaminaciju CZKD.

Ovogodišnja, peta po redu, izložba-platforma CZKD, u fokusu ima pitanje ko je danas politički subjekt i planirana je modularno i fazno, što znači da se svi radovi ili diskurzivni programi neće naći istovremeno u prostoru Paviljona Veljković ili drugim prostorima Centra.

Međutim, kako su svi radovi i segmenti mišljeni kao konstitutivni za izložbenu koncepciju (kustoskinja Ana Sladojević, komesarka Ana Miljanić), a neki su i nastajali u procesu zajedničkog promišljanja – svi oni postoje u određenim relacijama jedni prema drugima.

Saučesništvo, fotografija, zločin: Razgovor 2
Foto: CZKD

U prvom delu izložbe, redosledom naseljavanja prostora, već su predstavljeni radovi umetnica, umetnika i kolektiva: Bojan Fajfrić, Darinka Pop-Mitić, Black Sheep Academy, Ana Vujović, Siniša Ilić, Darija S. Radaković, Doplgenger, Irfan Ličina, Mladen Miljanović, Srđan Veljović…

Izložba je otvorena za posetu svakog radnog dana od 12 do 18 časova.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari