Promocijom monografije „Smak” u Domu omladine Kragujevac obeležava se desetogodišnjica smrti pevača Borisa Aranđelovića 1Foto: A. Milačić

 

Sutra, u sredu, 27. avgusta u kragujevačkom Domu omladine odžaće se promocija monografije grupe „Smak” autorke Ksenije Đerković. Početak promocije je u 20:30 sati.

Kao što je Danas već pisao reč je drugom izdanju monografije „Smak” a promocia u Domu omladine posvećena je i desetogodišnjici smrti Borisa Aranđelovića pevača kultnog „Smaka” a po rečima organizatora biće prikazan i dokumentarni film o njegovom životu i radu.

O monografiji ali i samoj grupi će sem autorke Đerković na promociji govoriti još i: Slobodan Stojanović Kepa, bubnjar grupe i Mirko Glišić tekstopisac nekih od navećih „Smakovih” hitova.

Muzička pratnja na promociji biće Jovan Pantić, sadašnji pevač „Smaka” a modeatorka promocije je Sanja Živković, direktorka Istorijskog arhiva Šumadije u Kragujevcu.

Monografija obuhvata čitavu karijeru grupe Smak od 1971. do 2023. godine, od osnivanja benda do postavljanja njihovog spomenika u Kragujevcu.

Knjiga na skoro 600 stranica obuhvata fotografije iz svih perioda rada grupe, istorijat Smaka, novinske članke iz štampe čitave ondašnje Jugoslavije, postere, plakate i ulaznice za koncerte, diskografiju, tekstove pesama, pisma obožavalaca, anegdote o bendu, zanimljivosti koje bi svaki pravi „smakovac” morao da zna (poput „Da li ste čuli za Bisku?”, čoveka koji je inspirisao brojne Biska instrumentale…), novu eru rada benda i naravno, biografije svih članova benda…

Takođe ima QR kod preko koga ljubitelji Smaka uz pomoć aplikacije, osim što čitaju knjigu, mogu i da slušaju najpoznatije pesme omiljene grupe.

– Monografija grupe „Smak” nastala je sa ciljem da stavim akcenat na značaj muzike koju je dala jedna od najpopularnijih rok grupa na nekadašnjoj jugoslovenskoj, balkanskoj i srpskoj rok sceni. S obzirom na to, da je ova neponovljiva grupa sa ovih prostora 2022. godine obeležila pola veka postojanja i da je ovoj monografiji prethodila retrospektivna izložba arhivske građe grupe „Smak” pod nazivom „Smak50” bilo je logično da posle izložbe radim na monografiji. Kao urednik – priređivač želela sam da prikažem kakav je bio put grupe „Smak”, kaže Ksenija Đerković, inače ćerka bubnjara Kepe Stojanovića.

Njena ideja vodilja bila je da se grupa „Smak” sačuva od zaborava i promoviše autentična rok kultura sa prostora grada Kragujevca, koja je bila dominantan način izražavanja života generacija sedamdesetih, osamdesetih i devedesetih godina 20. veka. Ali, kako ističe, ne samo Kragujevca već i nekadašnje Jugoslavije.

Mongrafija „Smak” čiji je izdavač udruženje „Smakovci” do sada je već imala promocije u Beogradu i Novom Sadu.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari