Foto: UMProjekat „Zgradonačelnik“ autora Ivana Veljače pobednik je drugog izdanja regionalnog pitching programa Make the Scene – Comedy Edition, koji su zajednički organizovali United Media i Pulski filmski festival. Projekat je pokrenut je sa ciljem da se autorima iz svih zemalja regiona osigura priliku za predstavljanje i podršku za daljnji razvoj.
„Drugo izdanje programa Make the Scene potvrdilo je koliko je region bogat talentom i autentičnim glasovima. Ovogodišnji projekti bili su izuzetno raznoliki – od autora koji tek pronalaze svoj izraz, do onih već prepoznatih na sceni. Pitching je protekao u sjajnoj atmosferi, pred zainteresovanom publikom, a žiri je napravio promišljen izbor. Kao United Media, ponosni smo što možemo da podržimo autore na njihovom daljem stvaralačkom putu,“izjavila je Nataša Buljan, direktorka razvoja fikcije u United Media.
Ove godine u finale je ušlo šest projekata, a tročlani žiri u sastavu scenarista i pisac Stefan Bošković, glumica Judita Franković Brdar i glavna urednica i zamenica direktora programa Nova TV Zrinka Jankov. dodeli su dve nagrade.
Projekat Zgradonačelnik osvojio je glavnu novčanu nagradu od 5.000 evra. U obrazloženju žirija navodi se da je reč o autentičnom projektu sa velikim potencijalom za komične i dramske situacije.
Priča prati gospodina Franju, penzionera koji postaje predstavnik stanara oronule zgrade i pokušava da poboljša zajednički život svojih „teških“ komšija, dok se istovremeno nosi s problemima u sopstvenoj porodici.
„Ovo je dobar početak za Zgradonačelnika. Pred nama je ozbiljan razvojni proces, ali projekat je spreman za domaće i regionalne konkurse“, izjavio je autor Ivan Veljača.
Nagradu koja osigurava mentorstvo renomiranih autora Vladimira Tagića i Gorana Stankovića dobile su Lora Džolić i Jana Bjelica za projekata “Mimo svijeta”. U pitanju je komedija o odrastanju, koja prati mladu Stašu nakon što sazna da boluje od narkolepsije. Između halucinacija, ljubavnih zavrzlama i porodičnih problema, pokušava da pronađe balans u svetu koji postaje sve neudobniji za padanje – i bukvalno i metaforički.
Tokom festivala u Puli, United Media je bila sponzor Zlatne arene za najbolji regionalni film, koja je ove godine dodeljena po prvi put. Priznanje je otišlo filmu „78 dana“ rediteljke Emilije Gašić.
Nataša Buljan, koja je bila jedna od članica žirija, ističe da je za kompaniju bila velika čast da bude sponzor ove nagrade jer to priznanja reflektuje širenje Pulskog filmskog festivala izvan nacionalnih okvira. „Konkurencija je bila izuzetna, a prisustvo u žiriju za ovu nagradu bilo je ne samo profesionalna privilegija, već i lično zadovoljstvo.“
United Media je produkcijski lider u regionu, koji godišnje proizvede više od 40.000 sati originalnog sadržaja, okupljajući vrhunske profesionalce iz sveta televizijske, serijske i filmske produkcije. U skladu s tim, kompanija planira da nastavi saradnju s filmskim festivalima i drugim manifestacijama iz oblasti stvaralaštva, kulture i produkcije, doprinoseći daljem razvoju kreativne industrije u regionu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.







