Foto: EPA Nova kompilacija HELP(2) najavljena singlom “Opening night” benda Arctic Monkeys, izdavačke kuće War Child Records, posvećene izdanjima za humanitarnu organizaciju War Child izlazi 6. marta.
War Child se već 30 godina se bavi zaštitom i edukacijom dece u zonama obuhvaćenim ratom širom sveta.
– ‘HELP(2)’ je potpuno novi kompilacijski album inspiriran legendarnim izdanjem ‘HELP’ iz 1995., osmišljen kako bi globalno angažovao ljubitelje muzike u podršci i vitalnom radu organizacije War Child, koja deci pogođenoj sukobima u celom svetu pruža hitnu pomoć, obrazovanje, specijalizovanu podršku mentalnom zdravlju i zaštitu. Novi album, poput originala, govori o hitnosti današnje globalne humanitarne situacije – piše u saopštenju.
Album može unapred da se poruči OVDE.
– ‘HELP(2)’ nastavlja duh originalnog albuma ‘HELP’ i nastao je u tesnoj saradnji sa Abbey Road Studios, a uglavnom je sniman u roku od nedelju dana u novembru 2025., pod vođstvom priznatog producenta Džejmsa Forda (James Ford) – dodaju u saopštenju.
‘Album donosi impresivnu postavu izvođača, uključujući: Anna Calvi, Arctic Monkeys, Arlo Parks, Arooj Aftab, Bat For Lashes, Beabadoobee, Beck, Beth Gibbons, Big Thief, Black Country, New Road, Cameron Winter, Damon Albarn, Depeche Mode, Dove Ellis, Ellie Rowsell, English Teacher, Ezra Collective, Foals, Fontaines D.C., Graham Coxon, Greentea Peng, Grian Chatten, Kae Tempest, King Krule, Nilüfer Yanya, Olivia Rodrigo, Pulp, Sampha, The Last Dinner Party, Wet Leg i Young Fathers.
– Duh originalnog albuma ogleda se u zajedničkoj prirodi procesa snimanja, sa mnogim spontanim trenucima u studiju. Tokom snimanja pesme “Flags” Dejmona Albarna (Damon Albarn), pridružili su mu se Džoni Mar (Johnny Marr) na gitari, kao i Ki Tempest (Kae Tempest) i Grijan Četen (Grian Chatten) iz Fontaines D.C.-a na vokalima; Olivia Rodrigo je pa povezana sa Gremom Koksonom (Grahamom Coxonom), što je rezultiralo njegovim gostovanjem na gitari u njenoj obradi pesme ‘The Book of Love’ – istaknuto je povodom najave albuma.
Uz izvanrednu ekipu muzičara renomirani redatelj i dobitnik Oskara Džonatan Glejzer (Jonathan Glazer) bio je kreativni direktor projekta ‘HELP(2)’ , sarađujući s Academy Films na okupljanju tima vrhunskih kreativaca i nadgledao snimanje i umetničku režiju projekta.
– Koncept Glejzera i Mike Levi (Mica Levi) bio je jednostavan – „Od dece, za decu“ – njihov tim je predao kamere deci kako bi prikazali svet iz njihove perspektive i time neprestano podsećali publiku i sve uključene na povod ovog poduhvata – ukazuju.
Kako su naveli, svako dete je koristilo svoju malu kameru i bilo je pozvano u studije da snima umetnike bez ikakvih ograničenja tokom snimanja.
Pored toga, Glejzerov tim je sarađivao sa lokalnim saradnicima i filmskim stvaraocima u Ukrajini, Gazi, Jemenu i Sudanu kako bi prikupio snimke koje su deca snimila na terenu u ovim zonama sukoba. Rezultat je neverovatno moćno delo koje na kraju povezuje album sa decom kojoj je muzika namenjena da pomogne.
Originalni „HELP“ pomogao deci pogođenoj ratom u Bosni
Originalni album „HELP“, snimljen za jedan dan 1995. godine, prikupio je preko 1,2 miliona funti, što je omogućilo organizaciji War Child da pruži vitalnu podršku hiljadama dece pogođene ratom u Bosni.
Međutim, u vreme prvog objavljivanja albuma „HELP“, oko 10 odsto dece u svetu bilo je pogođeno sukobima. Danas se ta brojka skoro udvostručila – na skoro jedno od petoro dece, odnosno 520 miliona dece širom sveta; više nego ikada od Drugog svetskog rata. Kako se sukobi intenziviraju, a smanjenje finansiranja sve više pogađa, rad grupe War Child nikada nije bio hitniji, a potreba da ovi umetnici nastave duh kolektivnog rada sa originalnog albuma nikada nije bila važnija.

„Kada nas je Džejms Ford pozvao i pitao da li bismo bili uključeni u album HELP(2), odmah smo počeli da radimo na ideji za pesmu i okupili smo se u Abbey Road-u da je snimimo. Ponosni smo što podržavamo neprocenjiv rad koji War Child obavlja i nadamo se da će album imati pozitivan uticaj na živote dece pogođene ratom.“ izjavili su Arctic Monkeys.
Ford kaže da mu je bila čast da radi na albumu, i da mu je prvi mnogo značio.
“Osećao sam se neverovatno počastvovano kada me je War Child zamolio da radim na albumu „HELP(2)“. Originalni „HELP“ mi je toliko značio i, s obzirom na trenutne vesti, prilika da pomognem u mobilizaciji naše muzičke zajednice da uradi nešto tako nesumnjivo pozitivno kao što je pomoć deci u ratnim zonama delovala je kao potpuno logičan korak. Samo iskustvo pravljenja albuma bilo je veoma moćno, smem li reći, životno afirmativno za mene lično, u kontekstu veoma teške godine. Izuzetno sam ponosan na rezultate i trud svih učesnika. Jedva čekam da ljudi čuju ovaj poseban album.“ kazao je Džejms Ford.
I Glejzer ističe da je privilegija raditi na ovom izdanju.
„Bila je velika privilegija biti deo okupljanja tima koji je snimio ovaj neverovatan kolektivni poduhvat.“ isakao je Džonatan Glejzer.
Rič Klark (Rich Clark), šef muzičkog odeljenja, War Child UK ukazuje da je „HELP(2) je više od albuma. To je snažan primer onoga što se može dogoditi kada se muzička industrija ujedini oko zajedničkog cilja. Okupio je raznovrsnu grupu umetnika i kreativaca u podršci vitalnom radu War Child-a sa decom pogođenom razarajućim posledicama rata.
“ Neverovatno smo zahvalni svim umetnicima i timovima koji su donirali svoje glasove, talenat i vreme kako bi podržali našu misiju da osiguramo da nijedno dete ne bude zarobljeno u zonama sukoba. Nadamo se da će ovaj album ne samo prikupiti preko potrebna sredstva, već i podići svest o hitnoj potrebi da se saosećanje pretvori u akciju i učini više kako bi se zaštitila deca koja doživljavaju rat.“, kazao je Klark.
O organizaciji War Child – bezbedna budućnost dece pogođene ratom
Organizacija War Child vođena je samo jednim ciljem – osigurati bezbednu budućnost za svako dete pogođeno ratom. Koristeći 30 godina iskustva i proverene metodologije, War Child teži da što pre dopre do dece kada izbije sukob i ostaje dugo nakon što se kamere ugase kako bi podržao njihov oporavak.
Zajedno sa svojim partnerima, War Child vodi ključne programe u 14 zemalja širom sveta, uključujući Sudan, Gazu, Ukrajinu, Siriju i druge. Svakog dana, njihovi lokalni timovi su u zajednicama i izbegličkim kampovima, stvarajući bezbedne prostore gde deca mogu da se igraju, uče i dobijaju psihološku podršku. „War Child“ je takođe specijalizovan za brz odgovor na vanredne krize, pružajući nepristrasnu, neposrednu i kritičnu pomoć kako bi deca bila bezbedna i kako bi im se pomoglo da se nose sa traumom.
O prvom izdanju na čelu sa velikanima muzike
Predvođen Brajanom Inom (Brian Eno), originalni album „HELP“ postao je jedan od najcenjenijih dobrotvornih albuma ikada snimljenih, uz doprinose umetnika kao što su Oasis, Blur, Radiohead, Massive Attack, Portishead, Šinejd O’Konor, (Sinéad O’Connor), Pol Makartni (Paul McCartney), Pol Veler (Paul Weller) i mnogi drugi.
Priča iza albuma i njegovog snimanja je sada legendarna: sve pesme su snimljene u jednom danu, u ponedeljak, 4. septembra 1995. godine, miksovane sledećeg dana i objavljene samo nekoliko dana kasnije, u subotu, 9. septembra. Ideja o snimanju za 24 sata potekla je od Džona Lenona (Johna Lennona) koji je, govoreći o svom albumu „Instant Karma“ iz 1970. godine, rekao da ploče treba da budu poput novina – da odražavaju događaje onako kako se oni odvijaju.
„HELP“ je prodat u preko 70.000 primeraka prvog dana i dostigao je prvo mesto na britanskoj listi kompilacija, a bio bi i na vrhu liste albuma da je to bilo prihvatljivo. Po objavljivanju, album je osvojio posebno kreiranu BRIT nagradu, koju je preuzeo Tom Jork, kao i Q reward u znak priznanja za njegov uticaj. Takođe je bio nominovan za nagradu Mercury 1996. godine; Pulp su te godine pobedili sa svojim albumom „Different Class“, ali su novac od nagrade donirali organizaciji War Child.
„HELP“ je zabeležio ključni kulturni trenutak i, skoro tri decenije kasnije, njen nenadmašni uticaj i dalje snažno odjekuje među globalno svesnom generacijom slušalaca: „Nijedno dete nikada ne bi smelo da bude deo rata“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


