istrebljivačFoto: The Hollywood Archive / Hollywood Archive / Profimedia

Film Istrebljivač (Blade Runner) Ridlija Skota danas je jedan od najcenjenijih klasika naučne fantastike, ali put do takvog statusa nije bio jednostavan.

Filmska adaptacija dela Filipa K. Dika Da li androidi sanjaju električne ovce? poznata je po distopijskoj atmosferi i legendarnoj muzici Vangelisa, ali i mučnoj produkciji, piše Far Out Magazine.

Radnja filma smeštena je u futuristički Los Anđeles, gde specijalni policajac poznat kao blejd raner (Harison Ford) ima zadatak da lovi i likvidira odbegle replikanate, androide koje proizvodi korporacija Tajrel i koji rade u kolonijama na drugim planetama, prenosi Index.hr.

Iako je film postao Skotovo remek-delo, snimanje je obeležio žestok sukob između reditelja i glavne zvezde.

„Istrebljivač nije jedan od mojih omiljenih filmova“

Ford je još 1992. godine otvoreno priznao: „Istrebljivač nije jedan od mojih omiljenih filmova. Sukobio sam se s Ridlijem.“

Poznat po svojoj otvorenosti i radnoj etici stečenoj dok je radio kao stolar, Ford je više voleo strukturiran i jednostavan pristup snimanju, što se kosilo sa Skotovim rediteljskim stilom koji su mnogi opisivali kao tiranski.

Ipak, najveći kamen spoticanja bila je naracija koju je Ford morao da snimi. „Kada smo počeli da snimamo, prećutno je dogovoreno da je verzija filma koju smo dogovorili verzija bez glasovne naracije“, objasnio je glumac.

On i Skot trudili su se da detektivski posao prikažu vizuelno, ali studio je odbio njihovu viziju, smatrajući je previše komplikovanom.

„Bila je to j**ena noćna mora“, rekao je Ford. „Mislio sam da film funkcioniše bez naracije. Ali sada sam bio primoran da ponovo snimam tu naraciju. I to je trebalo da uradim za ljude koji nisu zastupali interese reditelja.“

Drugačije kreativne vizije

Skot je takođe jednom prilikom priznao da je bilo teško raditi s Fordom. „Oprostiće mi jer se sada dobro slažemo“, izjavio je reditelj za BBC.

„Postao je šarmantan. Ali on mnogo zna i u tome je problem.“ Njihove kreativne vizije često su se razilazile, a jedna od najvećih rasprava vodila se oko toga da li je Fordov lik Dekard zapravo replikant.

Uprkos sukobima, Skot je kasnije ublažio ton. „Divim se njegovom radu“, rekao je. „Imali smo loš period, ali prešao sam preko toga.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari