Bono Voks: Dobar glas daleko se čuje 1foto EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

U danu kada nastaje ovaj tekst, 10. maja, Bono Voks, frontmen grupe U2, pevač, tekstopisac, aktivista, puni 62 godine. Dva dana pre toga, zajedno sa Edžom, gitaristom benda, održao je koncert na jednoj stanici kijevskog metroa, trenutnom skloništu od bombardovanja, u znak podrške otporu Ukrajine protiv ruske agresije.

I to će verovatno biti razlog da jedan deo građana Srbije na Bonov istup gleda u najmanju ruku kao na „u svakoj čorbi mirođiju“. Nisu mu, naime, mnogi ovde oprostili podršku Sarajevu za vreme ovdašnjih ratova, to što je počasni građanin tog grada i što ga je, nakon prvog posleratnog koncerta u ovom gradu 1997. posetio još nekoliko puta, pa tako recimo i prošle godine, skupa sa Vimom Vendersom. Tada je prikazana restaurisana verzija „Hotela od milion dolara“, na baš najsjajnijeg Vendersovog filma, ali onoga u kome je osim muzičkog autorstva, Bono učestvovao i kao autor priče, te i izvršni producent.

Pre aktivizma „u tuđem dvorištu“ Bono je pokušao da ukaže na probleme u svojoj kući ili bar u susedstvu koji su ga se itekako lično ticali. Pesmom „Sunday Bloody Sunday“ koja opisuje istoimeni događaj u Severnoj Irskoj, ovaj rođeni Irac, kako je objasnio, nije dao podršku IRA, već je skrenuo pažnju na sve užase, bombaške i terorističke napade koji su se dešavali i čitavu deceniju nakon „krvave nedelje“, tada kada je ovaj svojevrstan poziv na prekid nasilja nastao. Ima to veze i sa Bonovom religioznošću. On je vernik, krštenjem katolik, ali odrastao u mešovitoj protestantsko-katoličkoj porodici u kojoj su roditelji odlučili da jednog sina krste u protestantskoj irskoj, a drugog u katoličkoj crkvi.

Live Aid koncert 1985. značio je, smatra se, prekretnicu za sam bend, ali i za Bona. Izvođenje pesme „Bad“ koje se proteglo na čitavih 20 minuta u interakciji sa publikom što će postati jedna od karakteristika njegovih nastupa – da nekoga od fanova izvede na scenu da peva i igra sa njima, učinilo je, prema pisanju Gardijana, U2 zvezdama i ostalo zabeleženo kao jedan od 50 ključnih događaja u istoriji rokenrola. Bono će, nakon Live Aida, zajedno sa suprugom, često posećivati afrički kontinent i pomagati najugroženijima, osnovavši za to i posebne fondacije.

Baš kao što U2 krase stalnost i dugovečnost netipične za jedan rokenrol bend – u istom su sastavu još iz tinejdžerskog doba, tako je i Bono u braku sa svojom srednjoškolskom ljubavlju Alison već čitavih 40 godina. Imaju četvoro dece – dve kćeri i dva sina. „Pravo“ Bonovo ime je Pol Dejvid Hjuston.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari