Nikola Karaklajić Pod ovim nazivom izlazi dvomesečna šahovska revija u Kanadi a pošto je namenjena čitaocima francuskog govornog područja onda izlazi u Montrealu pod nazivom „ECHEC +“ Direktor je Richard Berube, a izdavač Šahovska federacija Kvebeka. U poslednjem dvobroju za maj/juni 2008.

Nikola Karaklajić Pod ovim nazivom izlazi dvomesečna šahovska revija u Kanadi a pošto je namenjena čitaocima francuskog govornog područja onda izlazi u Montrealu pod nazivom „ECHEC +“ Direktor je Richard Berube, a izdavač Šahovska federacija Kvebeka. U poslednjem dvobroju za maj/juni 2008. pored lokalnih informacija donosi i jedan zanimljiv članak o Bobiju Fišeru pod nazivom „Veliko hvala gospodine Bobi!“
Tu se pominju neki detalji koji su preskočeni u nekim drugim člancima pa je zanimljivo da ih ovde ponovimo: „Bobijeva majka Regina Fišer beži iz fašističke Nemačke 1943. godine i nastanjuje se u Čikagu. Posle nekoliko nedelja

ona se porađa 9 marta i dečaku daje ime Robert! Uz nju je samo njena petogodišnja ćerka Džoana. Njen suprug Gerhard Fišer, nemački lekar jevrejskog porekla nije sa njima i Regina uspeva da dobije razvod 1945. godine! Seli se u Njujork 1949. i prihvata se svakojakih poslova da bi ishranila svoju decu. O šestogodišnjem Bobiju brine njegova 11- godišnja Džoan koja jednoga dana unosi u kuću šahovsku garnituru i od tada njihov životni put se kreće samo u jednom pravcu : šah postaje Bobijev životni smisao!
U susedstvu se našao i jedan šahovski majstor Džek Kolins koji je nažalost paraplegičar, ali dobar pedagog koji uspeva da nauči dečaka mnogim šahovskim tajnama istovremeno zamenjujući odsutnog oca! Sa 9 godina Bobi postaje član šahovskog kluba u Bruklinu i tako je počela jedna briljantna karijera! No dečak je preosetljiv kada izgubi neku šahovsku partiju (često i zaplače) pa ga majka odvodi kod psihijatra koji kod dečaka otkriva sindrome Aspergera :laka forma

autizma koja izaziva smetnje i hipertenziju u odnosu na zvuke, hranu, ponašanje čime se objašnjava Bobijeva averzija prema jakim zvucima i svetlosti. Nažalost majka nije uspela da ubedi sina da ponovo ode kod psihijatra i nesporazumi o tome su samo učinili da Bobi povremeno napušta kuću! Često boravi kod svog druga Džona Renalda koji stanuje u istom kvartu, a uskoro napušta i školu da bi se potpuno posvetio šahu! Godine 1957. on postaje omladinski ali i seniorski prvak SAD a svega mu je 14 godina! Godinu dana kasnije, posle turnira u Cirihu, on postaje najmlađi šahovski velemajstor u svetu! Tada napušta i porodično ognjište, često živi kod prijatelja ili po hotelima i celog svog života nikad nije imao fiksnu adresu!!
Taj raskid sa porodicom bio je njegov prekor majci što nikad nije upoznao svog oca! A što je još čudnije u „Tajmsu“ se nedavno pojavio članak u kome se tvrdi da je Regina Fišer dobila razvod od muža još 1939. godine, a ne 1945, kako je ona tvrdila i da je Bobijev biološki otac dr. Paul Nemenji,

mađarski lekar osumnjičen za komunističku delatnost u toku Drugog Svetskog rata!
Sada je, naravno, teško utvrditi istinu kada nijedan od pomenutih aktera nije više u životu!? Tako je Bobi Fišer ostao jedna velika tajna i ne bi me čudilo da se o tome snimi neki film ili napiše neki roman.
Članak o Bobiju u ovom kanadskom listu obiluje i drugim zanimljivostima, ali se autoru Robertu Filionu može zameriti što je Herceg Novi proglasio mađarskim gradom pišući o brzopoteznom turniru koji je održan u toku Međuzonskog turnira 1970. godine i na kome je Bobi nadmoćno pobedio sa 19 poena iz 22 partije! (Igralo se dvokružno)!
A pogledajte samo listu učesnika: Talj, Korčnoj, Petrosjan, Bronštajn, Hort, Matulović, Smislov, Reševski, Ulman, Ivkov!
Kuriozitet je bio što je po završetku takmičenja Bobi seo i pokazao sve poteze koje je tom prilikom povukao ( a bilo ih je preko 600 )!
Takođe je poznato da je, pored engleskog, tečno govorio još pet jezika, a da nikad nije uzimao časove da bi ih naučio!
U svojoj bogatoj karijeri je zabeležio mnoštvo minijatura, ali postoji i jedna u kojoj je Bobi dobio protiv Bobija u svega 12 poteza: 1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Lc4 Sf6 4. Sg5 d5 5. ed5 Sd4 6. c3 b5 7. Lf1 Sd5 8. cd4 Dg5 9. Lb5 Kd8 10. Df3 Lb7 11. O-O ed4 12. Df7?
Dobitnički potez je 12… Sf6 sa pretnjom mata na g2 ali i uzimanjem belog lovca na b5. I kad vam kažemo da je to pozicija iz jedne simultanke odmah ćete pomisliti da je Bobi Fišer bio crni!?
A u stvari to je bila simultanka u San Francisku 1964. godine gde je crne figure imao Robert Burger koga su drugovi zvali Bobi tako da je pobednik ipak bio jedan Bobi (mada ne onaj za koga se pretpostavljalo!).
U članku nailazimo na niz zanimljivih detalja između ostalih i o Fišerovoj regrutaciji! U Americi su obavezni testovi kad dečak napuni 18. godinu. Tada se polažu i psihotestovi za koje se odobrava dva sata. Bobiju je, međutim, trebalo samo 35 minuta a rezultat je bio da je sakupio 187 poena! (Prema postojećim tablicama sve preko 150 spadalo je u domen genijalaca!) Dalji razvoj događaja je svima poznat. Odlazak Fišera označio je kraj jedne šahovske epohe.
Ali da se vratimo i ostalim prilozima u kanadskom listu „Echec+“. U letnjim mesecima biće organizovan čitav niz međunarodnih turnira. Takođe je predviđen i niz omladinskih takmičenja sa kojih će se kvalifikovati kanadski omladinci za omladinsko prvenstvo sveta!
Kao biser sezone najavljuje se otvoreni šampionat Kanade koji će se održati u Montrealu od 19. do 27. jula. Biće to veliki događaj sa brojnim učešćem inostranih gostiju. O svemu ovome možete se bliže obavestiti preko Interneta na adresi
infoŽfqechecs.qc.ca ili www.fqechecs.qc.ca
Jedna od najpopularnijih stranica ovog kanadskog lista jeste i stranica koja nosi naziv „U kraljevstvu kombinacija“.
Obično se na zadnjim koricama nađe 12 dijagrama na kojima treba naći dobitničku kombinaciju. Da li vam pada napamet koji potez treba povući u sledećoj poziciji pa da beli iskoristi višak skakača (jer se u teoriji smatra da top i skakač daju remi protiv topa)… no ovde je to izuzetak!
Nezgodan boravak crnog kralja u ćošku beli će iskoristiti na duhovit način. Da li vam je pao napamet „vickasti“ potez 1. Sg7- h5!! Na 1… Tf1 sledilo bi 2. Sf6, a na 1… Th5 2. Kg6!! Ovo je inače Hašekova studija za koju on daje sledeće rešenje: 1. Sh5 Tf1 2. Sf6 Ta1 3. Te7 Te1 4. Se4 Kh7 5. Te6 Tf1 6. Sf6 Kh6 7. Te5 Tf5 (ako 7… Th1 8. Sg4 Kh7 9. Tg5 Tf1 10. Sf6) 8. Te4 Tf1 9. Tg4 Tg1 10. Sg8 Kh5 11. Tg1 i beli je dobio.
A šta kažete na jednu studiju Seležnjeva koju treba remizirati bez obzira na opasnog crnog pešaka na c2 koji preti da se pretvori u damu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari