Fusnote za Džojsa 1

Beleške za Džojsa Novice Milića – 100 odiseja (i noć više), nedavno je objavila novosadska Akademska knjiga.

Džojsova literatura dolazi iz dva vremena: roman Uliks (1921) iz najdublje prošlosti, iz mita ili prapriče o lutalici, moreplovcu i knjiga Bdenje Finegana (1939) iz budućnosti, jer je još uvek nepročitana, i to iz ugla književnosti.

Između ta dva vremena, oba vezana za fikciju, smešta se naša pustolovina čitanja: same literature, putovanja, mišljenja, tumačenja, teorije, istorije, života.

Knjiga koja govori o putovanju, i knjiga koja govori o snu – 100 Odiseja (i noć više): Fusnote za Džojsa mešavina je svega toga, i još spomen na jednog od najvećih pisaca našeg doba, još uvek neprevaziđenog po umeću, hrabrosti, slojevitosti, višejezičnosti i vidovitosti. Odisej Džojsa, Odisej Homera, Dantea, Crnjanskog, Kavafija.

I jedno buđenje ili bdenje, noć više.

Novica Milić diplomirao je na Odseku za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu 1982, magistrirao radom Književna shvatanja Pola de Mana i teorija dekonstrukcije 1987. na istom fakultetu, doktorirao tezom Teorijski problemi čitanja kao osnove modernog shvatranja književnosti 2001. na istom fakultetu.

Između 1984. i 2001. radio je kao naučni istraživač na Projektu za teoriju Instituta za književnost i umetnost u Beogradu, od 2001. do 2007. kao vanredni profesor na Filološkom fakultetu (Katedra za opštu književnost i teoriju književnosti), a od 2007. kao redovni profesor semilogije medija na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari