Hvatanje vremena 1

Knjige Raspored vremena Mišela Bitora i Kakav mali moped s hromiranom guvernalom u dnu dvorišta? Žorža Pereka, objavila je nedavno podgorička IKArto, u svojoj ediciji Avangarda, obe u prevodu Bojana Savića Ostojića.

O Perekovom knjižuljku čitaoci Danasa upoznati su pre nekoliko nedelja, a sada vam predstavljamo i Bitorovo delo.

Koketirajući sa žanrom kriminalističkog romana u formi dnevničkih zapisa, Raspored vremena je tek u banalnoj ravni čitanja pripovijest o gradu Blestonu, o jednoj knjizi i jednom pokušaju ubistva.

U njenoj nameri i ishodištu reč je o pokušaju da se uhvati i oslika jedna od najvećih fascinacija književnosti 20. veka: vreme.

Tako je Bitor, na ostacima Prustovogtraganja za izgubljenim vremenom, odnosno u nameri da razbije hermetičnost vremenskog kontinuuma i u pokušaju da odgonetne njegovu frustrirajuću neodvojivost od prostora, problemu vremena prišao u duhu neoavangardnih težnji za napuštanjem tradicionalne romaneskne forme i u skladu s onim što će zapravo biti oličenje francuskog novog romana: iskušavanje granica narativne linearnosti i strukture književnog teksta.

U najkraćem, rezultat jednog takvog napora bila je knjiga za koju je nekadašnji nadrealista Mišel Leris rekao da je „nabijena poezijom i čisto savršenstvo“.

Mišel Bitor (1926-2016) stupio je u književnost 1950-ih godina s romanom Milanski prolaz (1954).

Vezan za izdavačku kuću Les Éditions de Minuit, uskoro će objaviti Raspored časova (1956, nagrada Feneon) i Preinačenje (1957, nagrada Renodo), dva naslova koja će, uz dela Natali Sarot, Alena Rob-Grijea i Kloda Simona, postati amblematske knjige Novog romana.

Posle romanaStepeni (1960) napušta romanesknu fikciju i posvećuje se eksperimentalnijim tekstovima i žanrovski raznovrsnim delima…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari