Uz pripadnike policije, Peking priprema specijalnu jedinicu od 150 ljudi, stručnjaka za borilačke veštine i suprotstavljanje teroristima, koji će brzo dejstvovati za slučaj nereda ili otmica. Neki od policajaca će dobiti brza policijska kola i proći obuku za trke automobila, a ceo grad će biti pokriven mrežom video nadzora.

Uz pripadnike policije, Peking priprema specijalnu jedinicu od 150 ljudi, stručnjaka za borilačke veštine i suprotstavljanje teroristima, koji će brzo dejstvovati za slučaj nereda ili otmica. Neki od policajaca će dobiti brza policijska kola i proći obuku za trke automobila, a ceo grad će biti pokriven mrežom video nadzora. Na ulazima na stadione montirane su kamere koje će biti povezane sa kompjuterskim sistemom u kojem se nalaze slike poznatih terorista ili izgrednika.
Po tradiciji plamen se u drevnoj Olimpiji pali 25. marta. U Pekingu je doček planiran za 31. mart, odakle baklja kreće na put oko sveta po svim kontinentima, koji će trajati 130 dana i na kome ce proći 137.000 kilometara, a interesantno je da će se popeti i na krov sveta – Mont Everest… Biće to najduži put jedne olimpijske baklje u istoriji. Dizajn baklje podseća na spoj istorijskog nasleđa Kine, sa kulturološko-tehnološkim napretkom te zemlje, u kome pažnja ka prirodnom okruženju zauzima počasno mesto.
Beli miševi će probati hranu za sportiste na Olimpijadi kako bi se utvrdilo da ona nije otrovana. Istovremeno, magacini hrane će biti obezbeđeni alarmnim sistemima, video kamerama i protivpožarnim uređajima, a kuhinje će biti čuvane 24 časa. Organizatori ništa ne prepuštaju slučaju u nastojanju da pokažu kako su u stanju da organizuju svetski događaj i obezbede sigurnost za stotine hiljada sportista i gostiju koji se očekuju u Pekingu.
Medalje za Peking 2008. su napravljene od zlata i žada, simbolizujući plemenitost i vrlinu i oličenje su tradicionalnih kineskih vrednosti morala i časti. Medalja je prečnika 70 mm, debljine 6 mm. Avers je isti kao na medalji iz Atine 2004, a na reversu se u umetnutom prstenu od žada sa tradicionalnim kineskim ornamentima, nalazi amblem OI u Pekingu 2008. Kutija za OI medalju je napravljena od drveta i lakirana tradicionalnom kineskom tehnikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari