Sluškinjina priča se nastavlja 1

Novi roman Margaret Atvud Svedočanstva, za koji je dobila Bukerovu nagradu, a nedavno ga objavila Laguna u prevodu Aleksandre Čabraje, zagolicao je maštu i publike i kritike i pre nego što se pojavio u prodaji.

Reč je o distopijskom remek-delu, nastavku kultnog romana Sluškinjina priča.

Atvudova je 1985. objavila svoj revolucionarni roman Sluškinjina priča i posmatrala kako se knjiga pretvara u klasik – kao i u film, operu, balet, nagrađivanu TV seriju, a proučava se i u školama.

Sluškinjina priča imala je jedan od najneizvesnijih krajeva u svetu književnosti sa poslednjom rečenicom: “Ima li pitanja?“ I te kako ih je bilo.

Trideset godina kasnije stižu Svedočanstva.

Više od petnaest godina nakon događaja opisanih u Sluškinjinoj priči, teokratski režim Republike Galad zadržao je svoju moć, ali se naziru prvi znaci urušavanja sistema.

U tom sudbinski ključnom trenutku preplešće se životi tri radikalno različite žene.

Posledice će biti razorne.

Dve od njih su pripadnice prve generacije koja je odrasla u novom poretku. Svedočanstvima ove dve mlade žene pridružiće se i tetka Lidija.

NJena životna priča i neizvesna budućnost biće iznenađujući i ključan zamajac svega što će se u Republici nadalje odvijati.

U Svedočanstvima Margaret Atvud ulazi u srž Galadovog delovanja, dok je svaka žena prisiljena da se suoči sa sobom i otkrije do koje granice je spremna da ide zbog onog u šta veruje.

Margaret Atvud prošlogodišnja je laureatkinja međunarodne nagrade Književni plamen podgoričke Nove knjige.

Nakon Marija Vargasa LJose, Klaudia Magrisa, Orhana Pamuka i Adama Zagajevskog, ona je peta dobitnica tog priznanja.

Odluku o tome doneli su M. V. LJosa (predsednik žirija i suosnivač nagrade), izdavač Predrag Uljarević i profesori književnosti i esejistike Aleksandar Jerkov, Sonja Tomović Šundić i Siniša Jelušić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari