Vraćanje psihički najranjivije generacije u stvarni svet 1

Oko 2012. godine udeo Amerikanaca koji su imali pametne telefone prešao je 50 odsto.

Upravo tada je dr DŽin Tvengi, profesorka psihologije, nakon nekoliko godina istraživanja američke omladine, uočila i nagle promene u ponašanju i emocionalnom stanju tadašnjih tinejdžera. Bio je to alarm da ozbiljnije istraži generaciju rođenih između 1995. i 2012. godine koju je ona nazvala internet generacijom – aj-generacijom (iGen). Prva su generacija koja ne poznaje svet i život bez interneta, formirali su ih pametni telefoni i društvene mreže (prethodila im je generacija milenijalaca rođenih između 1980. i 1994). Nakon četvorogodišnjeg istraživanja Tvengi je napisala knjigu Internet generacija – Dezorijentisanost dece u digitalnom dobu koju je nedavno objavio novosadski Psihopolis, u prevodu sa engleskog Milana Đurišića. Tvengi je uočila ozbiljne promene u gotovo svim aspektima života aj-generacije koja je stvarni svet zamenila digitalnim, promene su i dobre i loše.

Aj-generacija nespremna je za odraslost, ne zanima ih rana samostalnost – žele što duže da ostanu u roditeljskoj kući, prezaštićeni i razmaženi produženim detinjstvom; fizički su bezbedniji jer su uglavnom u svojoj sobi, uz telefon, nezainteresovani za izlaske i žurke, pa i za seks (manje je maloletničkih trudnoća), za polaganje vozačkog ispita (ne žele da preuzmu nikakvu odgovornost) a i manje piju.

Novo je i to što oni žele i očekuju i psihičku sigurnost (npr. sigurne sobe na univerzitetima gde se mogu povući kada se osete psihički povređeni). Istraživanja pokazuju da su skloni depresiji, da broj samoubistava među njima drastično raste nakon 2011. godine što ukazuje na ozbiljnu krizu njihovog mentalnog zdravlja. Pametni telefoni im omogućavaju da se druže, a da pri tome ne moraju da mrdnu iz svoje sobe. Telefon, samoća, slaba povezanost sa roditeljima, malo sna čine ih u stvari nesrećnim, očajnim, usamljenim, stidljivim i depresivnim. Zurenje u male ekrane produžilo im je detinjstvo i izolovalo ih od prave ljudske interakcije. Jednom rečju – današnji 18-godišnjaci su kao 15-godišnjaci nekad, a 15-godišnjaci nekad kao današnji 13-godišnjaci – što znači da im je emocionalni i socijalni razvoj usporen za tri godine!

Nije sve tako crno – pripadnici aj-generacije su tolerantni, imaju novu svest o ravnopravnosti, mentalnom zdravlju i pravima LGBT populacije, praktične su prirode sa urođenim oprezom, imaju zdrave osnove na kojima zasnivaju uspeh, karijera im je važna, žele je brzo i žele da utiču na stvari. Generacija je to koja će uskoro biti dominantna i među mladim biznismenima – da li su kompanije spremne da prihvate njihove ukuse koji će oblikovati tržište, njihove političke naklonosti koje će oblikovati izbore i zakonodavstvo. Jer, razumevanje aj-generacije znači i razumevanje budućnosti – svih nas. Ako smognu snage da ispuste telefone i stresu sa sebe sve strahove uspeće da se vrate u stvarni svet.

Dr DŽin Tvengi (Jean M. Twenge, Ph.D) profesorka je psihologije na Državnom univerzitetu San Dijego. Objavila je još dve knjige o mladima: Generation Me i The Narcissism Epidemic.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari