Korać: Kosovo kao mera podrške 1

Aleksandar Vučić ima podršku Zapada zato što prilično dosledno sprovodi ono što je njihova politika, smatra predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Jovanović, dok narodni poslanik Žarko Korać upozorava da ta podrška razara opoziciju.

U noći posle izbora u Beogradu šampanjac je tekao u sedištu Srpske napredne stranke (SNS), a nije teško pretpostaviti da se i u evropskim centralama, poput Brisela i Berlina, ako ne slavilo, ono bar odahnulo, što Jovanović tumači „pobedom zapadnih geopolitičkih interesa na Balkanu, u ovom slučaju u Srbiji“.

Osvrćući se i na Vučićeve diplomatske susrete u danima pre beogradskih izbora, Jovanović je izjavio FoNet-u da predsednik SNS i predsednik Srbije „ima tu podršku, ne zato što je lep i pametan, kao što on možda misli“.

„Mislim, međutim, da je on dovoljno lucidan da ne misli da je to baš tako“, procenio je Jovanović, kao sagovornik novinarke Tamare Skrozza u serijalu „Kvaka 23“ (www.kvaka23.rs)

Prema Jovanovićevom stavu, Vučić „prilično dosledno sprovodi ono što je politika Zapada“, uprkos tome što manipuliše, pa se to ne vidi kod građana, a posebno pristalica SNS.

Posle nedavnih poseta Beogradu Sergeja Lavrova, Žan Klod Junkera i Johanesa Hana, koji je dolazio čak dva puta, kao i Vučićevog sastanka sa Angelom Merkel u Berlinu, Korać ukazuje da „ne postoji nijedna politička ličnost na ovom svetu koja neće reći da to nije direktna podrška“.

Merkelova je mogla tu posetu da odloži za sedam dana, a naravno nije, što je deo jednog velikog mozaika koji možda ne znači toliko prosečnim građanima Srbije, koliko razbija opoziciju, predočio je Korać.

On smatra da Vučić to radi iz pragmatičnih razloga, najpre zato što mu je ta podrška potrebna, jer ne može da govori o evropskim integracijama, a da nema podršku Nemačke i Francuske.

Ali, ona s druge strane, razara opoziciju, ponovio je Korać i objasnio da se kod opozicionih bira?a onda postavlja pitanje: „Koga zapravo Zapad podržava, o čemu se ovde radi?“

Uprkos potpuno ideološki različitim pozicijama Jovanovića i Koraća, iz njihovih stavova proističe da se očigledno radi o davanju vetra u leđa čoveku kojeg i Evropa i Rusija vide kao garanta stabilnosti u regionu, ali i onog ko će konačno rešiti kosovsku krizu.

Zbog toga se žmuri na mnogo onoga pred čim ne bi smele da se zatvaraju oči, a svaki novi izbori daju pokriće za takvu strategiju, što potvrđuju i Jovanovićeve reči da „Zapad nema problem s vremenom“.

„Oni imaju strateško promišljanje, to je ono što Srbima fali – i ne samo Srbima, već i nekim drugim istočnim narodima. Vučić to sprovodi, polagano, ali sigurno, i zato ima podršku, i imaće tu podršku sve dok to bude radio“, predviđa Jovanović.

Onog dana – u šta Jovanović ne veruje da će se desiti – „ali ako se desi taj dan da skrene s tog kursa, biće napadnut i biće naravno svrgnut, što nije ništa novo“.

S druge strane, Korać tvrdi da „njih zaista mnogo ne interesuju ljudska prava, sloboda medija, kako izgledaju pravosudni sistem i pravni sistem u celini“.

Kada mi to njima kažemo, oni nama uzvrate „da će to doći na red u jednom trenutku“, što je jako ciničan odgovor.

Vučić je shvatio da Evropu interesuju odnosi Beograda i Prištine, „i – ako pažljivo pogledate – on jedino o tome i govori“, uočio je Korać.

„Kad s njima razgovara, on o tome govori i to je jedina tema po kojoj oni njega mere“, smatra Korać i konstatuje da je „to ono što Tadić nije shvatio“.

Ako je suditi i po izjavama Jovanovića i Koraća, EU kao da ne shvata da nema stabilnosti bez demokratije, a da demokratije nema bez osnovnih vrednosti i vladavine prava.

Zaboravlja, pri tome, da i s prethodnim garantom mira i stabilnosti nisu baš najbolje prošle ni Srbija, a ni Evropa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari