Brisel najmlađa, a Lisabon najstarija evropska prestonica 1Foto: Pixabay/12019

U EU odnos između mladih i radno sposobnih iznosi 35 odsto, što znači da na jednu mladu osobu ( devetnaest godina i manje) dolaze tri radno sposobne. Odnos radno sposobnih i starijih osoba ( šezdeset pet i više) iznosi 33 odsto.

Prema podacima Eurostata, Brisel je označen kao prestonica sa najmlađim stanovništvom, čiji odnos zavisnosti iznosi 40 odsto, a slede ga Pariz i Dablin sa 39 odsto.

Nasuprot tome, poređenje radno sposobnih i starijih u Lisabonu, označilo ga je kao glavni grad sa najstarijim stanovništvom, jer zavisnost iznosi više od 41 odsto. Slede ga Rim ( 36 odsto) i Valeta (34 odsto).

Brisel najmlađa, a Lisabon najstarija evropska prestonica 2

“Najmlađi” gradovi su u Francuskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu, mada se u nekim drugim uočava velika većina starijeg stanovništva u poređenju sa radno sposobnim. U 19 gradova uočen je veliki problem nedostatka mladog stanovništva, ističe Eurostat. Dve trećine gradova sa tim problemom nalaze se u Nemačkoj i Rumuniji.

Isti problem uočava se i na Kipru, Litvaniji, Luksemburgu, Malti, Austriji, Poljskoj, Rumuniji, Sloveniji i Slovačkoj.

Prema podacima Eurostata Francuska sa druge strane ima i gradove sa najstarijim stanovništvom u Evropi, a prate je Nemačka i Italija.

U 57 gradova širom EU tokom 2017. odnos zavisnosti starijih naspram radno sposobnih iznosio je manje od 20 odsto. Najmanja zavisnost uočena je u par malih gradova oko Madrida i Pariza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari