Desetak pripadnika bande kamenovani i živi spaljeni na Haitiju 1foto: EPA-EFE/Johnson Sabin

Desetak navodnih pripadnika bande kamenovali su i žive spalili u ponedeljak stanovnici četvrti Port-au-Princea, izvestili su policija i očevici dok je UN istog dana upozorio da na Haitiju vlada nesigurnost dostojna „oružanog sukoba“.

Ovaj novi slučaj smrtonosnog nasilja dogodio se pošto su policajci priveli naoružane osobe dok vlada povećana napetost u haićanskome glavnom gradu.

„Tokom pregleda minibusa u kojemu su bile naoružane osobe, policija je zaplenila oružje i drugu opremu. Uz to, više od deset osoba iz tog vozila linčovali su stanovnici četvrti“, navodi haićanska policija u saopštenju.

Policija ne navodi tačan broj žrtava ni u kojim okolnostima je izgubila nadzor nad osumnjičenicima s kojima su se obračunali stanovnici četvrti Canape Vert.

No sukobi su počeli pre zore, kada su pripadnici banda ušli u stambene četvrti glavnoga grada, pljačkajući kuće i napadajući stanovnike, rekli su svedoci.

„Hici su nas probudili jutros oko 3:00 sata, bande su navalile na nas, čula se pucnjava“, rekao je za AFP stanovnik susedne četvrti Turgeau.

Još najmanje tri navodna pripadnika bande ubijena su i spaljena oko podneva, vidi se na fotografijama i video snimkama objavljenim na internetu.

Nesigurnost u haićanskom glavnom gradu dosegla je nivo“usporediv s onim u zemljama u ratu“, upozorio je UN u izveštaju objavljenom u ponedeljak, ističući da je broj ubistava i otmica u zemlji u znatnom porastu.

„Haićanski narod je i dalje izložen jednoj od najgorih kriza ljudskih prava poslednjih decenija i velikoj humanitarnoj krizi“, navodi se u izveštaju generalnog sekretara Antonija Gutereša.

Od 1. januara do 31. marta broj ubistava u zemlji je porastao za 21 posto u odnosu na prethodno tromesečje (815 naprema 673) a broj otmica za 63 posto (637 naprema 391).

Haiti je pao u sve veće bezakonje od ubistva predsednika Jovenela Mojsea u julu 2021.

Nasilje bandi dovelo je do smrti skoro 70 ljudi, uključujući 18 žena i dvoje dece, samo između 14. i 19. aprila, prema UN-u.

Mnoge škole i domovi zdravlja bili su primorani da se zatvore, a nasilje je takođe uticalo na pristup mnogim dobrima i uslugama.

„Narod Haitija i dalje trpi jednu od najgorih kriza ljudskih prava u posljednjih nekoliko decenija i veliku humanitarnu vanrednu situaciju“, navodi se u izveštaju.

Od atentata na Mojsea, karipsku naciju vodi premijer Ariel Henri, koji nije uspeo obuzdati bande koje sada kontrolišu oko 60 posto kapitala.

Henri i zvaničnici UN-a su više puta pozivali na raspoređivanje međunarodnih snaga kako bi pomogli policiji u njihovoj borbi protiv kriminalnih grupa.

Do sada nijedna država nije ponudila da predvodi takvu silu. Sjedinjene Države pokušavaju uveriti Kanadu da preuzme tu ulogu, ali se premijer Justin Trudeu do sada opirao, piše BBC.

Henri je rekao da je to ključno za obezbeđivanje sigurnosti kako bi se mogli održati dugo odgađani izbori, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari