Politiko: Mađarska špijunirala zvaničnike EUFoto: EPA-EFE / ZOLTAN MATHE HUNGARY OUT

Premijer Mađarske Viktor Orban je danas izjavio ;da je Evropska unija u opasnosti od „kolapsa“ i da je može spasti samo „model s više brzina“.

Ideja je da se nekim članicama EU omogući da se međusobno povezuju više ili brže ;u vezi s nekim politikama i pitanjima.

Nacionalistički lider Orban, poznat po korišćenju prava veta unutar EU i kritikovanju Brisela, dao je tu izjavu posle govora u letnjoj školi u Baile Tušnadu, u Rumuniji, gde živi mađarska manjina.

Na pitanje šta bi uradio kada bi vodio Evropsku komisiju, Orban je rekao da bi „vratio prava“ državama članicama EU i počeo da gradi „Evropu koncentričnih krugova“.

Prvi krug bi se fokusirao na bezbednost, uključujući Ukrajinu i Tursku koje teže da se pridruže EU, rekao je on  i izneo niz primedbi i prepreka integraciji Ukrajine u Uniju.

Drugi krug bi se ticao ekonomske integracije i Šengenskog prostora gde bi Mađarska ostala.

Treći bi odgovarao sadašnjoj evrozoni, a četvrti bi bio krug „ustavnih institucija“ – za države članice koje teže „još jačoj Uniji“.

„Izgradnja ove Evrope koncentričnih krugova jedini je način da se spase Evropska unija. U suprotnom, ona će se urušiti, raspasti i početi da se povezuje sa spoljnim referentnim tačkama poput britanske“, procenio je Orban.

Naveo je imigraciju kao primer jer Mađarska i druge zemlje pokušavaju da izbegnu zajedničku politiku Unije u toj oblasti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari