Tokom četrdesetogodišnjeg hladnog rata ozloglašena tajna policija Štasi, koja je predstavljala „mač i štit Komunističke partije“, držala je pod kontrolom građane Istočne Nemačke, upotrebljavajući jedinstvenu metodu nadgledanja, navodi se u novoj knjizi novinara Kristarda Leplea.

Delo pod nazivom „Izdaja nema rok trajanja“ probudilo je interesovanje evropske javnosti jer dočarava atmosferu straha koja je vladala tih godina. Čak 17 miliona građana bilo je pretvoreno u doušnike budući da je Štasi policija ulivala strah, nesigurnost i sumnje u svakom segmentu života.

Lepl tvrdi da za stvaranje takve atmosfere nisu bile odgovorne prostorije za mučenje i gumeni pendreci već su stanovnici Istočne Nemačke bili prinuđeni da trpe psihički pritisak. Ugledni novinar televizijske stanice ZDF zabeležio je priče o ljudima koji su bili prinuđeni da obaveštavaju komunističke vlasti o kretanju svojih bližnjih. Do tih podataka autor knjige je došao brižljivim čitanjem arhive u Berlinu i organizovanjem više od 100 intervjua sa bivšim špijunima i njihovim žrtvama. Većina Lepleovih sagovornika bili su komunisti koji su verovali da takvim delatnostima pomažu državi da stane na put kapitalističkim protivnicima.

Ipak, pisac navodi da ima i onih koji su otvoreno priznali da su bili beskrupulozni oportunisti. Oni su naglasili da nisu marili što su uništavali tuđe živote. Žrtva takve prakse bio je i vozač autobusa koji trenutno živi u Hamburgu. Kada je bio dečak, učitelj ga je prijavio policiji Istočne Nemačke jer je postavio pitanje zašto je sagrađen Berlinski zid ako su građani te države „dobri momci“. Za takav „ispad“ učenik je surovo kažnjen, budući da je poslat u svojevrsni popravni dom.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari