Fransis Fukujama: Rusija se bliži potpunom porazu 1Foto: FoNet/AP

Rusija se kreće ka potpunom porazu u Ukrajini. Planiranje Rusije je bilo nekompetentno, zasnovano na pogrešnoj pretpostavci da su Ukrajinci naklonjeni Rusiji i da će njihova vojska biti slomljena odmah nakon invazije, kaže američki analitičar i politički komentator Fransis Fukujama u svom tekstu „Preparing for Defeat“ objavljenom na americanpurpose.com, u kojem iznosi niz svojih prognoza u vezi sa ratom u Ukrajini.

„Ruski vojnici su umesto dodatne municije i zaliha hrane očito poneli svečane uniforme za paradu povodom pobede u Kijevu. Putin je u ovoj fazi razmestio najveći deo svoje celokupne vojske za ovu operaciju – nema obilnih rezervi snaga koje može da mobiliše da bi ih poslao kao pojačanje u borbu. Ruske trupe su zaglavljene ispred raznih ukrajinskih gradova gde se suočavaju sa ogromnim problemima sa zalihama i konstantnim napadima koje izvode ukrajinske snage“, kaže Fukujama.

Prema njegovoj oceni, kolaps njihove pozicije bi mogao da bude iznenadan i katastrofalan umesto da se odvija sporo pomoću rata iznurivanja. „Armija na frontu će doći u fazu u kojoj neće moći da bude ni snabdevena novim zalihama niti će moći da se povuče i moral će ispariti. Ovo bar važi za sever; Rusi bolje rezultate postižu na jugu, ali bi im bilo teško da te pozicije zadrže ako na severu dožive kolaps“, smatra Fukujama.

Pre nego što se to desi, napominje, nema mogućeg diplomatskog rešenja za rat. „Ne postoji mogući kompromis koji bi bio prihvatljiv i za Rusiju i za Ukrajinu s obzirom na gubitke koje beleže u ovoj fazi“, navodi Fukujama.

Kako ukazuje, Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija se još jednom pokazao kao beskoristan, a jedino što je bilo korisno jeste glasanje u Generalnoj skupštini, što pomaže da se otkriju loši svetski akteri ili oni koji izvrdavaju istinu.

Fukujama je pozitivno ocenio odluke Bajdenove administracije da ne uvede zonu zabrane letenja ili da ne pomogne transfer poljskih „migova“. „Ostali su mirni u veoma emotivnom trenutku. Mnogo je bolje da Ukrajinci sami poraze Ruse i tako liše Moskvu izgovora da je NATO napao njih i izbegnu sve očigledne mogućnosti eskalacije. Naročito poljski „migovi“ ne bi mnogo doprineli ukrajinskim kapacitetima. Mnogo je važnije kontonuirano snabdevanje bespilotnim letelicama TB2, lekovima, opremom za komunikaciju i vojno-političkim podacima. Pretpostavljam da su NATO obaveštajne službe koje rade izvan Ukrajine usmerile ukrajinske snage.“

Ukazavši da je cena koju Ukrajina plaća ogromna, Fukujama nagalašava da je najveća šteta pričinjena raketama i artiljerijom u vezi s čim, dodaje, ne može mnogo da pomognu ni „migovi“ ni zona zabrane letenja. „Jedino što će zaustaviti krvoproliće jeste poraz ruske vojske na terenu“, ističe Fukujama.

Kako je naveo, Putin neće preživeti poraz svoje vojske, on dobija podršku jer se doživljava kao „snagator“. „Šta ima da ponudi kada jednom pokaže nekompetentnost i bude lišen svoje moći za upotrebu sile?“

Prema oceni Fukujame, invazijom je već pričinjena velika šteta populistima širom sveta, koji su pre napada jedinstveno izrazili podršku za Putina. „Među njima su Mateo Salvini, Žair Bolsonaro, Erik Zemur, Marina le Pen, Viktor Orban i naravno Donald Tramp. Ratna politika je ogolila njihove otvorene autoritarne sklonosti.“

Do ove faze rat je, napominje, dobra lekcija za Kinu. „Kao i Rusija Kina je u proteklih deset prividno gradila vojne snage visoke tehnologije, ali one nemaju iskustva u borbama. Žalostan učinak ruskih vazdušnih snaga bi najverovatnije ponovile vazdušne snage Narodne oslobodilačke vojske koje slično nemaju iskustva u vođenju složenih operacija u vazduhu. Možda možemo da se nadamo da kinesko rukovodstvo neće da se samozavarava kada je reč o svojim kapacitetima na način na koji su to radili Rusi kada bude planiralo sledeći potez protiv Tajvana“, ukazuje Fukujama i dodaje da se nada da će se „sam Tajvan osvestiti da je potrebno da se pripremi za borbu kao što su Ukrajinci i da ponovo uvede vojnu obavezu“.

Turski dronovi, napominje, će postati „bestseleri“.

„Poraz Rusije će omogućiti ‘novo rođenje slobode’ i omogućiti nam da izađemo iz paničnog stanja zbog pada globalne demokratije. Duh 1989. će nastaviti da živi, zahvaljujući grupi hrabrih Ukrajinaca“, zaključuje Fukujama.

Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari