Foto: snapshotGeneral Sergej Beseda, načelnik Pete službe ruske Federalne Službe bezbednosti (FSB) koji je u martu stavljen u kućni pritvor prebačen je u zatvor Lefortovo, objavio je Andrej Soldatov, ruski istraživački novinar.
“Slučaj Besede istražuje Vojno-istražno odeljenje Istražnog komiteta (GVSU SK)”, objavio je Soldatov na Tviteru.
Kako se pisalo u martu prvobitne Putinove pretpostavke u vezi Ukrajine su bile potpuno pogrešne. Krenuo je u invaziju ne očekujući otpor. Peto odeljenje FSB-a koje je radilo na Ukrajini izvestilo je Putina informacijam koje je on, kako se navodi, hteo da čuje.
Dve nedelje od pokretanja vojne ofanzive u Ukrajini, ruski predsednik Vladimir Putin je, podsetimo, iznenada pokrenuo čistke u FSB, čije je rukovodstvo stavljeno u kućni pritvori, kako su pisali Soldatov i njegova koleginica Irina Borogan osnivači Agentura.ru, koja prati aktivnosti ruske tajne službe. Meta je bila Peta služba FSB čiji je Beseda rukovodilac.
Načelnik, general-pukovnik Sergej Beseda i njegov zamenik tada su stavljeni u kućni pritvor na osnovu optužbi za „zloupotrebu operativnih sredstava namenjenih za subverzivne aktivnosti i za pružanje loših obaveštajnih podataka uoči invazije Rusije, usled čega je ruska vojna operacija u Ukrajini posrnula“.
Peta služba FSB je, ukazuju, bila odgovorna za pružanje obaveštajnih podataka Putinu o političkim dešavanjima u Ukrajini uoči invazije. Dve nedelje kasnije Putin je shvatio da su ga obmanjivali. U strahu od reakcije Putina to odeljenje FSB je izgleda prenelo predsedniku podatke koje je želeo da čuje.
Beseda i njegovi saradnici u Petoj službi koja je zvanično poznata kao Služba operativnih informacija i međunarodnih veza, nadgledaju veze sa stranim partnerima, uključujući Amerikance. Unutar njega se nalazi zloglasno Odeljenje za operativne informacije (DOI), koje je u suštini spoljno-obaveštajni ogranak FSB-a.
Beseda se od 2014. nalazi na spisku sankcija SAD i Evropske unije. FSB je “umešan u finansiranje i podršku separatističkim aktivnostima na Krimu i u istočnoj Ukrajini“, stoji u saopštenju Ministarstva finansija SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


