Izraelska vojska najavila taktičku pauzu u tri oblasti Gaze, obustavlja napade 10 sati u toku dana 1Foto: EPA/MOHAMMED SABER

Izraelska vojska saopštila je danas da u tri naseljene oblasti u Gazi na 10 sati dnevno neće vršiti napade i otvoriće bezbedne rute za isporuku pomoći Palestincima kojima je očajnički potrebna, u nizu poteza namenjenih da odgovore na veliki porast gladi na toj teritoriji.

Izrael se suočava sa talasom međunarodnih kritika zbog svog ponašanja tokom 21-mesečnog rata u Gazi koji vodi protiv ekstremističkog Hamasa.

Vojska je saopštila da će početi „taktičku pauzu“ u gradu Gazi, Deir al Balahu i Muvasiuju, tri oblasti u pojasu Gaze sa velikim brojem stanovnika, da bi se „povećao obim humanitarne pomoći“ koja ulazi u teritoriju.

Pauza će do daljeg počinjati svaki dan u 10.00 i završavati se u 20.00 časova.

Izraelska vojska je takođe javila danas da je sprovela izbacivanje pomoći iz vazduha u Gazu, a u paketima su bili brašno, šećer i hrana u konzervi.

Stručnjaci upozoravaju mesecima na rizik od gladi u Gazi gde je Izrael ograničio pomoć jer kaže da Hamas uzima robu da pomogne da se pojača njegova vladavna, ali Izrael nije dao dokaze o toj tvrdnji.

Slike koje stižu iz Gaze poslednjih dana sa igzladnelom o mršavom decom podstakle su globalnu kritiku Izraela uključujući i od bliskih saveznika koji traže kraj rata i humanitarne katastrofe koji je taj rat izazvao.

Izrael je saopštio da će se nove mere primenjivati dok nastavlja svoju ofanzivu na Hamas u drugim oblastima u Gazi. Pred najavljenu pauzu u borbama zdravstveni zvaničnici u Gazi javili su da je najmanje 16 Palestinaca ubijeno u odvojenim udarima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari