Kina dozvolila da juan potone, azijske akcije pale

Ostavite komentar


  1. A, šta bi to SAD mogle da izvoze u Kinu ili Japan? Kada se sve to što bi SAD ponudile, proizvodi u Kini i Japanu, mnogo kvalitetnije i po višestruko nižoj ceni? Meni je smešan ovaj „ekonomski rat“, koji Amerika objavljuje, s vremena na vreme jer bi u tom ratu, ovaj „ekonomski dinosaurus“ zalutao u 21 Vek, sasvim sigurno izgubio. Da nije berzanskih špekulacija i štamparije dolara, kao najprofitabilnijih „biznisa“ u SAD, ne bi imali šta da ponude. Sve što je proizvedeno u Japanu je u poredjenju sa istm proizvodom u SAD oličenje savršenstva. Sve što je proizvedeno u Kini je desetostruko jeftinije i solidnog kvaliteta. Dok sam živeo na američkom kontinentu nisam uspeo da kupim ili „detektujem“ nijedan proizvod široke potrošnje na kome piše „Made in USA“. Njima ništa ne odgovara. Ni kada uvoze, ni kada izvoze. Ni kada je jen ili juan slab, niti kada je jak. Dok sam živeo u Japanu 1$ je koštao 240 jena. Danas je nešto oko 100 jena. Uprkos tome japanska roba je još uvek konkurentna kod američkih potrošača?! Država koja je najzaduženija na svetu i ima ogroman deficit u spoljnoj trgovini sa svim državama sveta /osim sa Srbijom i, možda, Albanijom/ ne može da se ponaša kao nekontrolisani troškadžija?! Ili može, samo sam ja, možda, glup da shvatim „ekonomske“ principe na kojima funkcioniše američka privreda.

Ostavite komentar


Svet

Naslovna strana

Naslovna strana za 4, 5. i 6. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Srđan Gojković Gile, muzičar

Pozivam sve one koji čitaju Danas da ga podrže tako što će se učlaniti u Klub čitalaca Danasa i tako podržavati nezavisno novinarstvo.