Partije koje se zalažu za nezavisnost Katalonije od Španije zabeležile su pobedu na regionalnim izborima u nedelju, osvojivši 72 od ukupno 135 poslaničkih mesta, pokazuju zvanični rezultati glasanja.
Glavna separatistička alijansa „Zajedno za Da“, koja je osvojila 62 mesta u Parlamentu, i manja ekstremno levičarska stranka „Kandidatura narodnog jedinstva“, koja je obezbedila deset mesta, sada tvrde da su dobile mandat da sprovedu inicijativu za otcepljenje Katalonije od Španije.
Vlada u Madridu je ponovila da se protivi glasanju o otcepljenju, ukazavši da nacionalisti nisu uspeli da obezbede većinu glasova. Uprkos njihovoj parlamentarnoj većini, separatisti su osvojili poverenje 47,8 odsto birača. Katalonija ima 7,5 miliona stanovnika i čini petinu španskog BDP-a.
„Katalonci su glasali za nezavisnost. Imamo apsolutnu većinu u katalonskom parlamentu“, rekao je lider regionalne katalonske vlade Artur Mas. NJegova koalicija „Zajedno za Da“ je obećala da će sprovesti „akcioni plan“ za uspostavljanje nezavisne katalonske države tokom narednih 18 meseci. Očekuje se da Katalonija bude okosnica opštih izbora u Španiji, koji će biti održani u decembru.
Na regionalnim izborima u Kataloniji u nedelju je zabeležen rekordni odziv od 78 odsto birača. Pablo Kasado, portparol Narodne partije (PP), vladajuće konzervativne stranke u Španiji, izjavio je da separatisti „nisu uspeli“ da obezbede većinu glasova. On je dodao da „ovi izbori treba da posluže da se jednom zauvek završi debata o nezavisnosti“. Koalicija „Zajedno za Da“ je osvojila 62 poslanička mesta. Parlamentarnu većinu bi mogla da obezbedi ako se udruži sa ekstremno levičarskom strankom „Kandidatura narodnog jedinstva“, koja je dobila deset mesta u parlamentu.
Katalonci koji se zalažu za nezavisnost tvrde da njihov region veliki deo poreza daje Madridu, a zauzvrat dobija nedovoljno državnih investicija. Kada je reč o BDP-u, Katalonija je najbogatiji region u Španiji.
Opozicione partije su kritikovale stav PP-a o nezavisnosti Katalonije. „Samo ako naša partija vlada Španijom, možemo da izgradimo zemlju koja se zove Španija gde ima mesta i za naciju koja se zove Katalonija“, rekao je Pablo Iglesias, lider levičarske partije Podemos. Podemos podržava pravo Katalonije na referendum o nezavisnosti, ali nije za njeno otcepljenje.
Ankete javnog mnjenja ukazuju da se većina Katalonaca zalaže za referendum o nezavisnosti, ali su podeljeni kada je reč o tome da li ona treba i da se otcepi od Španije. Liz Kastro, predsedavajuća katalonske Nacionalne skupštine, civilnog društva koje se zalaže za nezavisnost, rekla je da se nada da će španska vlada biti voljna da uzme u razmatranje otcepljenje o kojem bi se donela odluka putem pregovora. „Nadam se da neće biti svađa. Hteli bismo da to bude stabilan sporazum izdejstvovan pregovorima, koji se neće ticati toga da li je nezavisnost uspostavljena ili ne, već kada (je uspostavljena)“, rekla je Kastro.
Partije koje se zalažu za nezavisnost su saopštile uoči glasanja da izbore smatraju defakto referendumom o nezavisnosti od Španije. One tvrde da španska vlada stalno odbija da omogući održanje pravno priznatog referenduma, ignorišući nezvanično glasanje koje je održano u novembru 2014, a na kojem je pružena podrška za nezavisnost.
Analitičari ukazuju da uprkos ostvarenom rezultatu strankama koje se zalažu za nezavisnost neće biti lako da ostvare svoj cilj, za šta im je potreban zakonom priznat referendum. Zato će one nastaviti da vrše pritisak na Vladu u Madridu uoči opštih izbora, koji će biti održani u decembru. Zbog nejedinstvenog političkog pejzaža na nacionalnom nivou, ocenjuju analitičari, doći će ili do smene na vlasti ili će pozicija vladajuće PP biti znatno oslabljena, što bi, kako navode, moglo da rezultira promenom stava prema katalonskom pitanju u Madridu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


