Foto: EPA / Ronen Zvulun / POOLIzrael je zatražio od suda danas da ukine izraelsko državljanstvo dvojici muškaraca osuđenih za terorizam, u kako izgleda prvoj primeni zakona koji dozvoljava deportaciju palestinkih državljana osuđenih na određene nasilne zločine.
Prema sudskim dokumentima koje je upitio premijer Benjamin Netanjahu danas kaže se da težina zločina, zajedno sa isplatama koje oni koji su proglašeni krivim navodno dobijaju od Fonda Palestinske uprave, opravdavaju to da im se ukine državljanstvo i da se proteraju pojedinci osuđeni za nasilne napade.
Otprilike svaki peti izraelski državljanin je Palestinac. Kada je zakon usvojen kritičari su rekli da je to jedan slučaj u kome izraelski pravni sistem drugačije tretira jevrejske i palestinske državljane. Grupe za odbranu ljudskih prava istakle su da je zasnivanje zakona o deportaciji na isplatama Palestinske uprave zapravo ograničavanje primene tog zakona na osnovu rase i isključuje izraelske Jevreje, uključujući naseljenike osuđene za napade na Palestince od pretnje da im se državljanstvo ukine.
Netanjahu je dugo tvrdio da dati fond nagrađuje nasilje, uključujući napade na civile. Palestinski zvaničnci su branili fond smatrajući da je to svojevrsna sigurnosna mreža za veliki deo društva koje ima članove porodica u zatvorima u Izraelu.
Netanjahu je saopštio ove nedelje da su postupci pokrenuti protiv dvojice muškaraca a da se sprema još takvih slučajeva.
Zakon iz 2023. se odnosi na građane ili osobe sa stalnim boravkom osuđene za to da su počinile delo koje predstavlja povredu lojalnosti državi Izrael, uključujući terorizam.
Hasan Džabarin, generalni direktor izraelskog pravnog centra Adalah, rekao je da su mere preduzete ove nedelje „cinični potez propagande“ od strane premijera Netanjahua. Rekao je da ukidanje državljanstva krši najosnovnije principe vladavine prava, uključujući protiv osoba koje su izdržale zatvorske kazne.
„Izraelska vlada pokušava da oduzme pojedincima samu osnovu preko koje su sva prava zaštićena, njihovu nacionalnost“, rekao je on danas.
Ako sud sprovede te mere to će značiti da je Izrael jedan od malobrojnih zemalja, uključujući Bahrein, koje oduzimaju državljanstvo ljudima rođenim sa tim statusom u toj zemlji.
Zemlje kao što su Velika Britanijia i Francuska su oduzele državljanstvo dvojnim ili naturalizovanim državljanima zbog osuda za terorizam, ali međunarodne konvencije uglavnom zabranjuju zemljama da oduzmu nekom državljanstvo ako bi on time ostao apatrid.
Izrael tvrdi da su plaćanja Palestinske uprave dovoljna veza da opravdaju ukidanje državljanstva i deportaciju takvih državljana u Zapadnu obalu ili Gazu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


