OEBS: Zloupotreba položaja i državnih resursa dala vladajućoj partiji CG prednost 1Foto: Beta/Miloš Miškov (Ilustracija)

Parlamentarni izbori u Crnoj Gori sprovedeni su transparentno i efikasno, ali je zloupotreba položaja i državnih resursa dala vladajućoj partiji prednost u atmosferi intenzivno polarizovane rasprave o nacionalnom identitetu i crkvi, saopšteno je danas iz OEBS, uz ocenu da nije bilo nepravilnosti koje bi uticale na rezultat izbora.

U preliminarnim zaključcima međunarodne misije za posmatranje izbora OEBS/ODIHR se navodi da su javna okupljanja, uključujući i političke skupove, bili zabranjeni od 25.juna do 23.jula zbog pandemije korona virusa, iako je kampanja počela od dana raspisivanja izbora.

“Primetno učešće predsednika, koji pritom nije kandidat i ostalih visokih državnih zvaničnika u kampanji, zamaglilo je granicu između države i vladajuće partije”.

Navode da vladajuća partija uživa neprimerenu prednost kroz različite oblike zloupotrebe položaja i državnih resursa, poput nuđenja prevremenog zapošljavanja u državnom sektoru i dodele vanrednih socijalnih naknada “ugroženim” grupama na osnovu nejasnih kriterijuma.

U preliminarnom izveštaju navode da je ograničena misija za posmatranje izbora ODIHR primila pritužbe na račun pritiska da se glasa za vladajuću partiju, te da su u dva slučaja započete zvanične istrage

Specijalna koordinatorka i vođa kratkoročnih posmatrača OEBS Margareta Cederfelt je istakla da su izbori održani u okruženju koje je bilo polarizovano po pitanju crkve.

Vladajuća partija je, kako je kazala, imala prednost zbog korisćenja državnih resursa i velike medijske pokrivenosti, prenose crngorski mediji.

Istakla je da su genereralno izbori bili transparenti, iako DIK nije do kraja ostvarila svoju regulatornu ulogu.

„Izborni dan je protekao uredno, a zdravstveni protokoli nisu dosledno sprovedeni“ .

Istakla je da je kampanja bila mirna iako je bila suprotstavljajućeg tona.

“Bila je ovo vrlo borbena kampanja s tim da je vladajuća partija bila u prednosti zbog nejednakih uslova takmičenja. Uticaj pandemije na kampanju, uključujući i jučerašnji izborni dan bio je neosporno jak, ali ne koliko i rasprave o crkvenom i nacionalnom identitetu”, rekla je Cederfelt.

Šef Ograničene misije za posmatranje parlamentarnih izbora (ODIHR) Tamaš Maserić rekao je da je sprovođenje izbora bilo transparentno,navodeći da je tehnički aspekt bio efikasan.

On je rekao da je žalosno što su propusti zakona i nedostatak nezavisnosti medija omogućili zloupotrebu državnih resursa.

Odgovarajući na pitanje novinara, istakao je da nisu primijetili da je bilo nepravilnosti koje bi mogle uticati na rezultat izbora.

Meserić je rekao da je potrebna jaka politička volja u čitavom političkom sprektu da bi se poboljšao zakon i izborna praksa kroz sveobuhvatni proces reformi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari