Plišani vatromet 1Foto: EPA-EFE/ MARTIN DIVISEK

U Pragu se novogodišnji vatromet organizuje 1. januara, tačno u 18 časova.

Tako je bilo i ove godine: jaka kiša koja se stuštila na „zlatni grad“ petnaestak minuta pre početka vatrometa, stala je tačno u šest uveče i svetkovina je mogla da počne. Ovo je bio upadljivo bogatiji i raskošniji vatromet od prethodnih: slavio je ulazak u 2019. godinu i tridesetu godišnjicu Plišane revolucije koja je izvela istorijski društveni preokret i na velika vrata vratila demokratiju.

Nebo nad Pragom, dok je trajao vatromet, bilo je trobojno, kao češka zastava. Uz vatromet, mnogi drugi događaji podsetili su na Plišanu revoluciju: pesma Molitva za Martu i zvučni zapisi (Bitlsi, Roling Stounsi, Jaroslav Nemeš…) – simbol do simbola otpora iz 1989. Veliki vatromet je na kraju bio nagrađen velikim aplauzom oduševljenih Pražana i gostiju glavnog grada Češke. Kako je saopšteno, ispaljene su 4.333 svetleće rakete – oko četiri tone materijala. Pre početka vatrometa, vlasnici kućnih ljubimaca bili su upozoreni da će sve biti veoma bučno, ali to nije uticalo na udruženja za zaštitu životinja, da se od dogodine prestane sa vatrometom. Cena ovogodišnjeg uživanja u novogodišnjem spektaklu bila je gotovo 70.000 evra.

Na političkoj sceni tišina, mada su neki u danima pre novogodišnjih praznika najavljivali veliku buru. Premijer Andrej Babiš u svom novogodišnjem intervjuu najavio je da se ove godine mogu desiti promene u sastavu njegove vlade. Najugroženiji je ministar saobraćaja Dan Čok, zbog kolapsa i nepreglednih kolona na glavnom autoputu D-1 sredinom decembra. On je žestoko bio kritikovan i u parlamentu, gde je pao i predlog da se zabrani kretanje kamiona po levoj traci autoputa.

Međutim, Babišu neće biti nimalo lako da sprovede svoju zamisao. Socijaldemokrati su se već suprotstavili toj ideji, a prema koalicionom sporazumu svaka promena ministara može se izvršiti samo uz saglasnost predsednika republike koji, po ustavu, imenuje i članove vlade.

Komunisti, pak, uz čiju podršku je Vlada i izabrana, oštro zameraju socijaldemokratskom ministru spoljnih poslova Tomašu Peterčeku za njegov stav o rusko-ukrajinskom sukobu u Azovskom moru. Peterček je pak kritikovao predsednika Miloša Zemana zbog „mlakosti“ ispoljene oko premeštanja ambasade Češke u Izraelu iz Tel Aviva u Jerusalim.

Najavljena je, dakle, ako ne baš jaka burna, onda bar nemirna i neizvesna politička češka politička scena u godini obeležavanja tridesetogodišnjice Plišane revolucije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari