Foto: Jeremy Christensen / Shutterstock.comZbog produžene blokade budžeta u SAD i vojnici već neko vreme čekaju svoje plate. Pentagon je potvrdio da je prihvatio anonimnu privatnu donaciju od 130 miliona dolara kako bi isplatio zarade vojnicima.
Pentagon, najveći vojni aparat na svetu i simbol američke moći, našao se u neobičnoj situaciji: tokom višenedeljne budžetske blokade, Ministarstvo odbrane SAD – koje vlada odnedavno naziva Ministarstvom rata – prihvatilo je anonimnu donaciju od 130 miliona dolara kako bi isplatilo vojnike.
Prema navodima portparola Pentagona, donacija je primljena i prihvaćena u četvrtak i to je zakonom dozvoljeno. Uobičajeno je da se budžet američke vojske finansira isključivo iz javnih sredstava, pa bi plaćanje vojnika privatnim donacijama bilo presedan – a prema mišljenju kritičara, možda i nezakonito.
U svakom slučaju, ta suma ne može ni približno da pokrije stvarne troškove plata: prema informacijama portala Politico, samo u prvoj polovini ovog meseca vojne plate iznosile su oko 6,5 milijardi dolara.
Pre dve nedelje Predsednik SAD Donald Tramp je najavio da će „preusmeriti sredstva“ kako bi obezbedio isplatu plata vojnicima.
Tramp je u četvrtak izjavio da mu je „jedan prijatelj“ saopštio kako lično želi da pokrije finansijski manjak koji je u vojsci nastao zbog budžetske blokade, takozvanog „šatdauna“. Tramp, međutim, nije otkrio identitet donatora. Nazvao ga je „patriotom“ i ponovo okrivio demokrate za gotovo potpuni zastoj rada državnih institucija.
Politička blokada bez rešenja
Budžetska blokada traje već više od tri nedelje. Demokratska i republikanska stranka međusobno se optužuju za zastoj i do sada nisu uspele da se u Kongresu dogovore o prelaznom budžetu. Iako republikanci imaju većinu u oba doma, ipak su im potrebni glasovi demokrata kako bi budžet bio usvojen.
Zbog „šatdauna“, mnoge savezne agencije trenutno su ograničile svoj rad i obavljaju samo najneophodnije poslove. Prema podacima vlade, brojni zaposleni ne primaju platu, a neki su čak i otpušteni — što je vrlo neuobičajeno.
Nemačka spremna da pozajmi američkim zaposlenima
Za oko 12.000 civilnih zaposlenih u američkim vojnim bazama u Nemačkoj, nemačka vlada je najavila da će, u slučaju prekida isplata zbog „šatdauna“, privremeno uskočiti i obezbediti sredstva za plate.
„Ukoliko Sjedinjene Države ne budu mogle da blagovremeno obezbede sredstva, savezna vlada će privremeno preuzeti troškove oktobarskih plata“, saopštila je portparolka nemačkog Ministarstva finansija za portal tagesschau.de. Ministarstvo će, kako je dodala, „pokrenuti proceduru za odobrenje vanredne budžetske isplate u iznosu od oko 43 miliona evra“.
„Čim Sjedinjene Države nakon okončanja budžetske blokade refundiraju iznose svojoj službi za isplatu plata, ta sredstva će ponovo biti vraćena nemačkom budžetu“, navela je portparolka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


