Vladimir PutinFoto: EPA / MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN / POOL

Kontradikcije između Rusije i Zapada ne proizlaze iz ideologije, nego iz geopolitičkih interesa, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin u intervjuu za rusku državnu televiziju.

„Mnogo ljudi veruje, i ja sam tako mislio, da su te kontradikcije uglavnom bile zasnovane na sovjetskoj komunističkoj ideologiji“, rekao je Putin. Međutim, dodao je, „nepoštovanje strateških interesa Ruske Federacije nastavilo se i nakon raspada Sovjetskog Saveza“.

„Postalo mi je očigledno da ideologija možda ima neku ulogu, ali da te kontradikcije ipak proizlaze iz geopolitičkih interesa“, zaključio je, preneo je Index.hr.

Percepcija bivših kolonijalnih sila

Putin je rekao i da Britanija, Francuska i druge bivše kolonijalne sile i dalje delomično krive Rusiju za gubitak svog carstva, dodavši da i danas oseća tu istorijsku negativnu percepciju prema Rusiji.

„Ali stvar je u tome da su nakon Drugog svetskog rata i Sjedinjene Američke Države sarađivale sa Sovjetskim Savezom na razgradnji tih carstava, barem do određene mere. Radile su na tome da pomognu kolonijama da povrate svoju nezavisnost i suverenitet“, rekao je Putin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari