Prvi ambasador SAD za ratne zločine: Srbi nahuškani na neistinu, neka negatori genocida pogledaju presude 1foto: M. Č./Danas

O odlukama američke Vlade po pitanju Srebrenice u mesecima, sedmicama i danima pred genocid, o unutrašnjim previranjima u Klintonovoj administraciji, o negiranju genocida, ali i međunarodnoj pravdi u intervjuu za N1.ba govorio je prvi američki ambasador za ratne zločine Dejvid Šefer.

Šefer poručuje kako je tada američka administracija napravila velike greške. Kada je u pitanju negiranje genocida onda kaže da su presude dovoljan dokaz njegovog postojanja.

“Mislim da je na ovu 30. godišnjicu veoma važno, važno prepoznati, ako mogu tako reći, neku vrstu ‘dobre vijesti’, a to je da je pravda konačno zadovoljena. To nije bio slučaj na 20. godišnjicu. Suđenja su još uvijek bila u toku. Pojedinci su još uvek, znate, čekali da im se sudi pred Haškim tribunalom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.

Ali sada, na 30. godišnjicu, sedam pojedinaca bosanskih Srba koji su bili na vodećim pozicijama, bilo vojnim ili političkim, tokom genocida u Srebrenici, izvedeni su pred lice pravde. Osuđeni su. Prošli su kroz žalbene procese. Za njih je gotovo. A među tih sedam, trojica su preminula prilično brzo nakon presuda pre skoro 10 godina.

Četvorica su i dalje živi i nalaze se u pritvoru. Karadžić je u zatvoru na ostrvu u Ujedinjenom Kraljevstvu. Popović je u zatvoru u Nemačkoj. Krstić je u zatvoru u Estoniji, a Mladić je u pritvorskoj jedinici UN-a u Hagu. I oni neće nigde ići. Osuđeni su. Služe duge kazne. I usput, Ratko Mladić je, kako saznajemo iz vijesti, možda u teškom zdravstvenom stanju u ovom trenutku. Njegovi advokati su tražili da bude pušten iz njega, s obzirom na njegovu, pod navodnicima, znate, terminalnu medicinsku dijagnozu. Ali to se još nije dogodilo. I naglašavam ovo samo da kažem da je frustracija koju smo svi iskusili sa Srebrenicom, s jedne strane, bila frustracija pravde. Te pojedince je trebalo izvesti pred lice pravde. Konačno su izvedeni. Dakle, to je postignuto”, kaže Šefer.

O negiranju genocida ističe da presude ICTY i ICJ donose dovoljno dokaza o tome šta se desilo u Srebrenici u julu 1995.

“Da, to je izuzetno žalosno i traje već mnogo godina. I čini se da ima trenutke ubrzanja u regionu gde su bosanski Srbi, Srbi nekako nahuškani na tu neistinu, tu laž da nije bilo genocida u Srebrenici.

To je ogromna kampanja dezinformacija. I ono što smatram prilično šokantnim, iskreno, je da su predsednici Srbije, Hrvatske i Republike Srpske, svi oni deo toga.

Svi oni negiraju genocid u Srebrenici. I znate, nažalost, imamo dugu istoriju u svetu nakon Drugog svetskog rata negiranja holokausta, i to je i danas prisutno, negiranje holokausta, iako su činjenice očigledno drugačije.

Mislim da je izuzetno važno za sve nas koji možemo da jednostavno prozovemo te pojedince i da naglasimo lažnu narativu koju prenose. I to rade zbog svoje moći. Rade to da bi stvorili sopstvenu moć. I, znate, svet trenutno ima dovoljno dezinformacija da ne bude opterećen onom vrstom najočiglednije dezinformacije koju možete identifikovati.

Samo ću naglasiti da je način borbe protiv negiranja genocida u Srebrenici jednostavno reći, gledajte, postoji sedam čvrstih presuda gde je, uz ogromnu količinu dokaza, međunarodni sud utvrdio da se genocid dogodio u Srebrenici.

A tu je i presuda Međunarodnog suda pravde iz 2007. u predmetu Bosna protiv Srbije, gdje su zaključili da se genocid dogodio u Srebrenici i da je, iskreno, Srbija proglašena odgovornom za nesprječavanje i nekažnjavanje onih koje je mogla, kao što je Ratko Mladić, koji se u to vrijeme krio u Srbiji i koga srbijanske vlasti nisu gonile. MSP ih je prozvao zbog toga.

Dakle, samo. Mislim, pretpostavljam da sve što mogu reći je da jednostavno morate pobiti negiranje genocida jasnim činjeničnim stvarnostima”, ističe Šefer.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari