Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJICIz Suda BiH zvanično je potvrđeno da je izrečena drugostepena presuda kojom su odbijene žalbe Tužilaštva i odbrane u predmetu Milorad Dodik.
To znači da je Milorad Dodik osuđen na godinu zatvorske kazne i šest godina zabrane obavljanja funkcija, dok je Miloš Lukić oslobođen, preneo je Dnevni avaz.
– S obzirom na veliku pažnju medija i javnosti uopšte, te mnogobrojne upite koji se skoro pa svakodnevno upućuju prema Sudu BiH, obaveštavamo vas da je veće Apelacionog odeljenja Suda BiH, nakon javne sednica koja je održana dana 12.6.2025. godine, donelo presudu kojom je odbilo žalbu Tužilaštva Bosne i Hercegovine i žalbu odbrane optuženog Milorada Dodika, te prvostepenu presudu Suda Bosne i Hercegovine, broj S1 2 K 046070 23 K od 26.02.2025. godine potvrdilo. Pismeni otpravak presude veća Apelacionog odeljenja je upućen strankama 1.8.2025. godine, a protiv iste presude žalba nije dozvoljena.
Podsećamo, prvostepenom presudom Suda Bosne i Hercegovine, broj S1 2 K 046070 23 K od 26.02.2025. godine, optuženi Milorad Dodik proglašen je krivim da je počinio krivično delo neizvršavanje odluka Visokog predstavnika iz člana 203.a stav 1. KZBiH, zbog čega je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine. Na osnovu člana 203.a stav 4. KZBiH, u vezi sa članom 73. KZBiH, optuženom Miloradu Dodiku izrečena je i mera sigurnosti zabrane vršenja dužnosti predsednika Republike Srpske u trajanju od 6 (šest) godina, od dana pravosnažnosti presude, s tim da se vreme provedeno na izdržavanju kazne zatvora ne uračunava u vreme trajanja ove mere sigurnosti.
Suprotno navedenom, optuženi Miloš Lukić je citiranom prvostepenom presudom oslobođen od optužbe da je radnjama opisanim u oslobađajućem delu izreke pobijane presude, počinio krivično delo neizvršavanje odluka Visokog predstavnika iz člana 203.a stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZBiH) u vezi sa članom 54. istog Zakona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


