Roditelji sinu dali ime po Putinu: Da li su zažalili zbog onoga što su uradili? 1foto: EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Porodica iz Tadžikistana koja se preselila u Rusiju i promenila ime svom sinu u Putin kako bi pokazala svoju ljubav prema ruskom predsedniku, sada moli zvaničnike da im dozvole da još jednom promene ime sina, rekao je direktor lokalne matične službe.

Skoro šest godina nakon promene imena njihovog sina, roditelji osmogodišnjeg Putina Džurajeva kažu da žale zbog postupka i žele da se njihov sin ponovo zove Rasul, kako su ga zvali kada se rodio, prenosi Tajms.

„Roditelji su nam se ponovo obratili“, kaže Ekaterina Belous, direktorka matične službe u Vladimirskoj oblasti, istočno od Moskve. „Trenutno smo u konsultaciji sa njima. Recimo samo da su se kajali zbog onoga što su uradili“, rekla je ona u intervjuu za lokalni list.

Rođak malog Putina, koji se zove Šojgu – po ruskom ministru odbrane – zasad će zadržati svoje ime, dodala je ona.

Porodica se preselila u Rusiju 1990-ih tokom žestokog građanskog rata u Tadžikistanu. Svi su dobili rusko državljanstvo. Dečakov deda, Rahmon Juraev, koji je veliki obožavalac ruskog predsednika, pročitao je u novinama 2016. godine da je egipatski novinar njegovom sinu dao ime po Vladimiru Putinu.

„Vladimir Putin je za mene najbolji čovek na svetu. Jak, pametan i obrazovan. „Moj unuk izgleda kao Putin kada je bio dete i ja sam bez oklevanja odlučio da promenim ime dečaku“, rekao je tada Jurajev za ruski servis Bi-Bi-Sija.

Predsednik Putin je nekada bio slavljen kao veliki lider u Tadžikistanu: pop bendovi su mu posvetili pesme, a njegov portret je visio u porodičnim kućama.

Posle početka ruske invazije na Ukrajinu prošle godine, predsednikova popularnost među stanovnicima centralne Azije je znatno opala. Ruski službenici za regrutaciju češljaju gradske džamije u potrazi za migrantima iz Tadžikistana, Kirgistana, Kazahstana i Turkmenistana, nudeći značajne sume i brži proces državljanstva svima koji se prijave za odlazak na front u Ukrajini.

Međutim, pojavljuju se izveštaji da su vojnici iz centralne Azije pretrpeli nasilje i batine od strane svojih ruskih drugova. Neki su regrutovani protiv svoje volje ili prevareni da potpišu papire, rekli su aktivisti za prava migranata za Eurasianet. U oktobru su dva regruta iz Tadžikistana otvorila vatru na rusku bazu za obuku u Belgorodu blizu granice sa Ukrajinom, ubivši najmanje 11 ljudi. Neposredno pre nego što su odvedeni u bazu, rekli su prijateljima da će ih dočekati te večeri u Moskvi, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari