Rusija napala Kijev, hiljade zgrada bez grejanja na minus deset 1EPA/MAXYM MARUSENKO

Rusija je jutros izvela kombinovani napad dronovima i raketama na Ukrajinu, zbog čega je prekinuto snabdevanje strujom i grejanjem u hiljadama stambenih zgrada u Kijevu, dok je vreme ledeno, saopštili su ukrajinski zvaničnici.

Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je da su ruski napadi prekinuli snabdevanje grejanjem u 5.635 višespratnih stambenih zgrada.

Jedna osoba je povređena, uništena je škola, a snabdevanje vodom prekinuto je na levoj obali grada, koji ima više od tri miliona stanovnika.

Regionalni zvaničnici navode da je jedna osoba poginula u napadima na šire područje Kijeva, dok su oštećene dve benzinske stanice, prenosi Rojters.

Ovo je drugi veliki napad na energetski sektor i kritičnu infrastrukturu glavnog grada Ukrajine ove nedelje, dok temperature padaju dosta ispod nule.

„Hiljade kuća u Kijevu ostale su bez grejanja na -15 stepeni napolju, nakon masovnog ruskog napada tokom noći“, napisao je ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha na Iksu.

„Jutnji varvarski napad (ruskog predsednika Vladimira) Putina je poziv na buđenje liderima sveta koji se okupljaju u Davosu: podrška ukrajinskom narodu je hitno potrebna“, dodao je Sibiha, ponovivši zahtev za hitnu dodatnu energetsku pomoć, protivvazdušnu odbranu i presretače.

Rat sa Rusijom približava se četvrtoj godišnjici, a diplomatski napori da se pronađe način da se okonča sukob nisu doneli konkretne rezultate, uprkos pritiscima američkog predsednika Donalda Trampa na Kijev i Moskvu.

Kličko je rekao da je od zgrada koje su pogođene poslednjim napadom, 80 odsto njih već bilo pogođeno u prethodnim napadima.

Poslanik stranke Holos, Jaroslav Železniak, naveo je na Telegram aplikaciji, da će kancelarija parlamenta raditi na daljinu zbog nedostatka vode i grejanja u zgradi. Nisu bili zakazani parlamentarni skupovi za utorak.

Ruski napadi takođe su oštetili energetski sektor i drugu ključnu infrastrukturu u regionima Vinica, Dnjepar, Odesa, Zaporožje, Poltava i Sumi, rekao je Sibiha.

U istočnom regionu Dnjepropetrovsk, pogođena je proizvodna fabrika, a dve osobe su povređene, saopštili su zvaničnici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari