SAD blokira ključni izvoz iz Sinjianga 1Foto: EPA/POLAT NIYAZ

Vlada Sjedinjenih Država najavila je da će blokirati ključne izvozne proizvode iz kineskog regiona Sinjiang zbog navoda da je za njihovu proizvodnju korišćen prisilni rad. Najavljena zabrana uključuje proizvode od pamuka i paradajza, što su dve vrste robe koje se najviše izvoze iz Kine.

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa već neko vreme pojačava pritisak na Kinu zbog tretmana ujgurskih muslimana u Sinjiangu.

Tokom poslednjih godina Kina je naveliko pojačala mere bezbednosti u Sinjiangu, navodeći kao razlog za to opasnost od separatizma i terorizma.

Prema nekim procenama, do milion ljudi je zbog manjih prekršaja bez suđenja poslato u centre za pritvor, za koje kineske vlasti kažu da su „kampovi za re-edukaciju“.

Kako prenosi Bi-Bi-Si, američka Agencija za carinsku i graničnu zaštitu (CBP) trenutno priprema takozvane naloge za zadržavanje, koji joj omogućavaju da obustavi isporuke robe na osnovu sumnje da je ona u njenoj proizvodnji korišćen prisilni rad.

Cilj ovog zakona je borba protiv trgovine ljudima, dečijeg rada i drugih zloupotreba ljudskih prava. Ranije ove godine američki zakonodavci su predložili zakon koji bi pretpostavljao da je za svu robu proizvedenu u Sinjiangu korišćen prisilni rad i zahtevao bi sertifikat kojim se dokazuje da to nije slučaj.

Vašington i Peking su se više puta sukobljavali oko visoko obezbeđenih centara za pritvor, za koje Kina tvrdi da su neophodni radi poboljšanja bezbednosti.

„Imamo opravdane ali ne i konačne dokaze da postoji rizik od prisilnog rada u lancima snabdevanja povezanim sa pamučnim tekstilom i paradajzom koji dolaze iz Sinjianga. Nastavićemo naš istražni rad dok ne popunimo te praznine“, rekla je izvršna pomoćnica poverenika u CBP Brenda Smit u intervjuu za Rojters.

Ove zabrane bi mogle da imaju dalekosežne posledice po američke lance maloprodaje, proizvođače odeće i proizvođače hrane.

Kina proizvodi oko 20 odsto svetskih zaliha pamuka, a većina dolazi upravo iz Sinjianga. Ovaj region je takođe najveći izvor petrohemikalija i drugih proizvoda koji se koriste u fabrikama.

Ove sedmice, američki gigant u oblasti zabave, kompanija Dizni, našao se na meti kritika zbog svog novog filma „Mulan“ u provinciji Sinjang. Film je već ranije bio bojkotovan pošto je glavna glumica podržala akciju protiv demonstranata u Hongkongu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari