SAD: Kina bi mogla da se suoči sa sankcijama ako podrži ruski rat u Ukrajini 1Foto: EPA/LINTAO ZHANG

Sankcije koje su uvedene Rusiji zbog rata u Ukrajini trebalo  bi Kini da omoguće da bolje razume  posljedice s kojima bi se mogla suočiti ako pruži materijalnu podršku Moskvi, rekla je u danas  zamenica američkog državnog sekretara Vendi Šerman.

Šerman je rekla da bi „raspon sankcija“ i kontrola izvoza koordinirana između američkih saveznika i partnera protiv ruskog predsednika Vladimira Putina, ekonomije zemlje i oligarha, trebao poslužiti kao primer kineskom čelniku Si Đinping, prenosi RSE.

„Mislim da predsedniku Siju to daje prilično dobro razumijevanje onoga što bi mu se moglo dogoditi ako, zapravo, podrži Putina na bilo koji materijalni način“, rekla je Šerman na saslušanju u Odboru za spoljne poslove Zastupničkog doma američkog Kongresa.

Rekla je da bi Peking trebao „da izvuče prave lekcije“ iz koordiniranog odgovora Zapada na Ukrajinu da bilo kakav potez Kine da silom zauzme demokratski upravljani otok Tajvan ne bi bio prihvatljiv.

„Nadamo se da NRK svata da bi svaka takva aktivnost doživela odgovor međunarodne zajednice, a ne samo Sjedinjenih Država“, rekla je, misleći na Narodnu Republiku Kinu.

Kina je odbila da osuditi ruske aktivnosti u Ukrajini ili da ih nazove invazijom i kritikovala je zapadne sankcije Moskvi, iako je visoki kineski diplomata prošle sedmice rekao da Peking ne zaobilazi namerno te sankcije.

Peking i Moskva poslednjih godina razvili su sve bliskije veze, uključujući najavu partnerstva ”bez ograničenja“ u februaru.

„Kina nikada neće prihvatiti nikakav spoljni pritisak ili prinudu“, rekao je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.

Šerman je rekla da Peking pokazuje znakove „sukobljenja” oko toga da je usko povezan s Rusijom.

”To ne znači da ne vide Rusiju kao partnera. Nisam naivna. Jesu. Ali također su u javnosti rekli da to nije savez“, rekao je Šerman.

Američki predsednik Džozef Bajden upozorio je Sija tokom videopoziva u martu na „posledice“ bilo kakve materijalne podrške Rusiji u suprotstavljanju zapadnim sankcijama ili za pružanje vojne pomoći.

Bajden je kasnije rekao da Kina zna da je njena ekonomska budućnost vezana za Zapad, a ne za Rusiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari