Donald TrampFoto: EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Otkako se vratio u Belu kuću, američki predsednik Donald Tramp zauzima sve ravnodušniji stav prema izraelskom ratu u Gazi. Dok se enklava suočava s glađu, a neki od njegovih najbližih političkih saveznika u SAD-u tvrde da je reč o genocidu, granice njegove ravnodušnosti stavljene su na ozbiljan test.

„Gde su Trampove crvene linije? Koliko ljudske patnje, smrti i razaranja je spreman prihvatiti u Gazi pre nego što kaže – dosta?“ upitao je Haled Elgindi, gostujući stručnjak sa Univerziteta Džordžtaun za Midl ist aj, preneo je N1 BiH.

Tramp je ove sedmice izjavio da u Gazi postoji „stvarno gladovanje“, što se tumači kao kritika izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, koji poriče te optužbe. Tramp je dodao da bi svako ko vidi slike izgladnele djece rekao da je to strašno – „osim ako nisu potpuno bezdušni ili, još gore, ludi“.

Iako je tokom prethodnog mandata smanjio pomoć USAID-u, zaobišao UN i obećao da će Ameriku distancirati od stranih sukoba, sada se Tramp suočava s pitanjima o gladi u Gazi – zbog, kako stručnjaci kažu, nedostatka fokusa na postizanje prekida vatre.

„Ono što sada gledamo jeste Izrael koji deluje bez ikakvog američkog interesa, fokusa ili pritiska“, izjavio je Aaron David Miler, bivši pregovarač Stejt departmenta za Bliski istok.

Površni interes za prekid vatre

Tramp je još u januaru, nedugo po preuzimanju funkcije, rekao za tadašnji prekid vatre da je to „njihov rat, ne naš“ i izrazio sumnju da će mir potrajati. Otkako je iskoristio taj dogovor za samopromociju kao „mirotvorni predsednik“, njegov interes je opao.

Najviše pažnje Gazi Tramp je posvetio u februaru kada je – umesto da učvrsti mirovne pregovore – izjavio da želi „preuzeti Gazu i pretvoriti je u rivijeru Bliskog istoka“, što bi uključivalo nasilno raseljavanje Palestinaca.

Iako je ta ideja odbačena nakon što su ga arapski lideri, uključujući kralja Abdulaha iz Jordana, odgovorili od nje, ona pokazuje kako Tramp posmatra Gazu – kroz prizmu „velikog dogovora“, a ne ljudskih prava, rekao je Elgindi.

„Za Trampa je prekid vatre samo način da se spasu taoci. Ako to spasi i palestinske živote, dobro. Ako okonča rat, još bolje. Ali to nikad nije bio cilj. Na kraju krajeva, to su samo Palestinci. Za Trampa tu nema političke koristi“, zaključio je Elgindi.

Rijad uslovljava mir normalizacijom

Saudijska Arabija, ključni američki saveznik, jasno je poručila: bez prekida vatre nema napretka u normalizaciji odnosa sa Izraelom. Saudijci traže i konkretne korake ka stvaranju palestinske države.

Ipak, Tramp još nije pokazao spremnost da izvrši ozbiljan pritisak na Netanjahua. Umesto toga, optužio je Hamas za propast pregovora, rekavši: „Mislim da oni žele da umru i to je jako loše. Mora se završiti posao.“

Većina analitičara i diplomata se, međutim, slaže da je Izrael prekršio posljednji dogovor o primirju – uprkos tome što je Hamas ispunio uslove i predao taoce.

Krah diplomatskog pristupa

Tramp je u stilu svoje spoljne politike uspostavio prekid vatre s Huti pobunjenicima u Jemenu, ukinuo sankcije Siriji i signalizirao priznanje turske zone uticaja. Međutim, kada je reč o Gazi – podržava maksimalističke ciljeve Izraela.

U samom SAD-u, deo Trampove baze – posebno mladi konzervativci – postaje sve kritičniji prema Izraelu. Napadi na crkve u Gazi i slanje američkog oružja Izraelu izazvali su negativne reakcije.

Kongresmenka Mardžori Tejlor Grin – čvrsta Trampova saveznica – ovih dana je postala prva republikanska političarka koja je javno izjavila da Izrael sprovodi genocid u Gazi.

„Tramp ima više političkog prostora da se suprotstavi Netanjahuu nego bilo koji predsednik dosad“, kaže Rouz Kelanic iz ekspertske grupe Difens prioritis. „Ali negde usput, Tramp je zaključio da je za sve kriv Hamas – i dao Izraelu zeleno svetlo da nastavi s ratom.“

Put ka aneksiji Gaze?

Dok pregovori o prekidu vatre tapkaju u mestu, glađu pogođena Gaza trpi nove napade. Izraelski list Harec objavio je da Netanjahu planira zvaničnu aneksiju Gaze ako pregovori potpuno propadnu.

Unutar Izraela, ti planovi imaju široku podršku: 82 odsto izraelskih Jevreja, prema istraživanju Geokartografi noledž grup, podržava prisilno raseljavanje Palestinaca.

Egipat i Jordan, ključni američki partneri, ogorčeni su slikama izgladnelih Palestinaca. U Kairu su demonstranti upali u policijsku stanicu, optužujući vladu da je saučesnik u genocidu.

Egipatski predsednik Al Sisi uputio je direktan apel Trampu da zaustavi rat.

„Završetak genocida je potreban – ne samo iz moralnih, već i strateških razloga“, kaže Kelanic. „Izraelske operacije više ne služe američkim interesima.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari