Donald TrampFoto: EPA-EFE/SAMUEL CORUM / POOL

Trampova administracija poništila je naredbu iz Bajdenove ere koja je od nje zahtevala da prijavi kršenja međunarodnog prava u vezi sa oružjem koje je Amerika isporučila saveznicima, uključujući Izrael, rekli su u ponedeljak dvojica američkih zvaničnika.

Reč je o Memorandumu o nacionalnoj bezbednosti-20, koji je potpisao bivši predsednik Džo Bajden u februaru 2024. godine, u vreme kritika zbog izraelske upotrebe američkih bombi u ratu u Gazi, piše N1 Zagreb.

Memorandum je zahtevao od američke vlade da pripremi izveštaje za Kongres o upotrebi američkog oružja od strane drugih zemalja.

Od Trumpove administracije biće zahtevan izveštaj Kongresu o sopstvenoj proceni ponašanja Izraela u narednim mesecima.

Američki senator Kris Van Holen iz Merilenda, ključni zagovarač kongresnog nadzora prodaje američkog oružja, izjavio je da je odluka o opozivu „sramotna“.

“To je loša usluga našoj nacionalnoj bezbednosti, globalnim ljudskim pravima i našem položaju u svetu”, rekao je Van Holen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari