podmornica titanFoto: Betaphoto/OceanGate Expeditions via AP

 

Potraga za preostalim krhotinama podmornice Titan se i danas nastavlja dok zvaničnici pokušavaju da naprave vremenski sled događaja poslednjih trenutaka koji su prethodili tragediji.

Petoro putnika koji su se nalazili u podmornici koja je krenula na dubinu od 3.800 metara ka olupini Titanika na dnu okeana poginuli su u „katastrofanloj imploziji“, čime je tragično okončana petodnevna međunarodna spasilačka operacija.

Si-En-En sumira ono što je do sada poznato i navodi koji su naredni koraci istražnih timova.

Šta je podvodna implozija?

Termin podvodna implozija odnosi se na iznenadni kolaps plovila ka unutrašnjosti.

Na dubinama na kojima se nalazila, podmornica je bila izložena ogrmonom pritisku tako da bi čak i najmanji strukturalni defekat mogao da ima katastrofalne posledice, kažu stručnjaci.

Bivši pomorski oficir Ejlin Marti objašnjava da bi se implozija dogodila „pre nego što bi bilo ko unutar podmornica uopšte shvatio da postoji neki problem“.

Krhotine na dnu okeana

Podmornica na daljinsko upravljanje pronašla je „pet različitih velikih delova krhotina“ podmornice Titan, rekao je Pol Hankins, direktor za spasilačke operacije i okeansko inženjerstvo u američkoj mornarici.

Kako je objasnio, pronađene krhotine su „konzistentne sa katastrofalnim gubitkom pritiska u komori“ podmornice, što je rezultiralo „katastrofalnom implozijom“.

Za sada ne izgleda da postoji povezanost između zvukova udaraca koje je sonar registrovao ranije ove sedmice i mesta na kojem su krhotine pronađene, dodaje on.

Do sada je pronađen nosni konus podmornice, kao i jedan zadnji kraj njene komore na jednoj velikoj gomili krhotina, dok je drugi stražnji deo pronađen nešto dalje, na manjoj gomili ostataka.

Vremenska linija događaja

Američka mornarica je otkrila akustični potpis koji je konzistentan sa implozijom u nedelju i prenela tu informaciju predvodnicima spasilačkih timova, rekao je jedan viši zvaničnik za Si-En-En.

Ali, kako je dodao ovaj zvaničnik, utvrđeno je da ne postoji „definitivno“ poklapanje zvuka.

Kontraadmiral američke obalske straže Džon Mauger rekao je da su spasilački timovi imali sonarne plutače u vodi tokom najmanje 72 sata i da „nisu zabeleženi nikakvi katastrofalni događaji“.

Uređaji za slušanje koji su postavljeni tokom potrage takođe nisu zabeležili nikakav znak implozije, dodao je on.

Ko se nalazio u podmornici?

Kompanija Oušngejt, u čijem je vlasništvu podmornica Titan i koja je organizator ekspedicije, saopštila je da su Hamiš Harding, Šahzada Davud i njegov sin Suleman Davud, Pol-Anri Nargole i izvršni direktor Oušngejta Stokton Raš poginuli u podmornici.

„Njima je bio zajednički izuzetan avanturistički duh“, navodi se u saopštenju kompanije.

Koji su naredni koraci?

Podmornice na daljinsko upravljanje ostaju na licu mesta i nastavljaju da prikupljaju informacije sa dna okeana, rekao je Mauger.

Biće potrebno vreme da se utvrdi tačan vremenski sled događaja u „izuzetno kompleksnom“ slučaju katastrofalne nesreće koja je zadesila podmornicu Titan i njenu posadu, dodao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari