konačni je dogovor postignut između Međunarodnog olimpijskog komiteta i kineskih zvaničnika. Tako će, recimo, i sajtovi koji su povezani sa Falungong duhovnim pokretom biti dostupni stranim novinarima koji će pokrivati dešavanja na Igrama. Iz Međunarodnog olimpijskog komiteta su ranije poručili da oni cenzuru smatraju „neprihvatljivom“, dok su organizatori naglašavali da će strani novinari „moći da koriste Internet za svoj rad tokom Olimpijade“.

konačni je dogovor postignut između Međunarodnog olimpijskog komiteta i kineskih zvaničnika. Tako će, recimo, i sajtovi koji su povezani sa Falungong duhovnim pokretom biti dostupni stranim novinarima koji će pokrivati dešavanja na Igrama. Iz Međunarodnog olimpijskog komiteta su ranije poručili da oni cenzuru smatraju „neprihvatljivom“, dok su organizatori naglašavali da će strani novinari „moći da koriste Internet za svoj rad tokom Olimpijade“. Doduše, kineski novinari neće imati nikakav „popust“ tokom trajanja Olimpijade. Iz Kine se ne može pristupiti sajtovima Amnesti Internešnela (koji Kinu naziva „jednim od neprijatelja Interneta“) ali i raznim medijima kao što su BBC i nemački Dojče Vele.
Britanija bi mogla da uvede sistem rejtinga video igara kako bi zaštitila decu od sve većeg broj „realističnih i nasilnih“ naslova. Ministarka za kulturu Margaret Hodž je rekla da porast broja igara za odrasle čini dosadašnji sistem upozoravanja zastarelim. Ministarstvo je došlo pod udar zahteva zbog nasilnih igara kao što je „Grand Theft Auto IV“. Po sadašnjem sistemu Britanski bord za filmsku klasifikaciju postavlja starosni limit na igre sa seksom i nasiljem ili one koje imaju filmske inserte. Postoji skala od „U“ (neklasifikovane, mogu svi da igraju stariji od četiri godine), pa preko „PG“ (uz odobrenje roditelja) i vremenske „12“, „15“ i „18“. Međutim, ovaj sistem je napravljen kada su video igre bile još u razvoju, a igračko tržište je sada nadraslo klasifikacioni sistem. Zbog toga se sade predlaže novi sistem gde bi postojeći bord rejtingovao sve igre po uzoru na filmove, sa čime se ne slaže industrija video igara.
Izveštaji pokazuju da je Nintendova Wii najprodavanija konzola za igru u SAD ove godine. Zaključno sa junom prodato je 10,9 miliona komada ovog uređaja u Americi – rezultat kojim su sigurno najviše razočarani u Majkrosoftu koji su objavili da će njihov Xbox 360 biti ovogodišnji pobednik, mada su se kasnije „ispravili“ i rekli da se to odnosi na duel sa Sonijevom PS3 mašinom. Xbox 360 se za prvih šest meseci prodao u 10 miliona primeraka. Inače, najprodavaniji uređaj u Americi je Nintendov DS sa 20,8 miliona primeraka, a Wii konzola i dalje ima prednost u odnosu na konkurenciju zbog specifičnog kontrolera koji omogućava da se igra i „telom“ a ne samo „prstima“, kao i najmanje cene od 250 dolara. Zbog svega toga ne čudi što je šest od deset najprodavanijih igrica u junu dizajnirano za Nintendo mašine, uključujući tu i „Guitar Hero on Tour“ za DS.
Nintendo nastavlja da dominira tržištem video konzola u Japanu. Tokom jula je na svaku prodatu PS3 konzolu Sonija kupljeno po tri Wii konzole konkurentskog Nintenda. Prema podacima magazina koji se bave igrama Nintendo je podao 171.851 Wii konzolu, a Soni 54.823 PS3 tokom jula.
Studio Volta Diznija odložio je početak rada na ekranizaciji video igre „Prince of Persia: The Sands of Time“ za godinu dana – sa 19. juna 2009. na 28. maj 2010. Reditelj Majk Njuel će u adaptaciji imati Džejka Gilenhola kao mladog princa u Persiji (šesti vek) koji mora da udruži snage sa egzotičnom princezom Taminom (Džema Arterton) kako bi savladali negativca (Ben Kingsli) koji poseduje dar bogova i može njime da manipuliše vremenom. Na neki način promena datuma dolaska filma je dobra zato što je prvobitno treba da stigne u bioskope samo nedelju dana pre ostvarenja „Transformers: Revenge of the Fallen“, što će najverovatnije biti najveći hit 2009. godine. Doduše, sada će se „Princ“ naći u drugačijem okruženju – 21. maja stiže „Šrek 4“, a 4. juna „Tor“ – kada je reč o konkurenciji, dok će sam film iskoristiti „produženi vikend“ za 31. maj kada je Dan sećanja u SAD. Doduše, analitičari ukazuju da to možda neće dobro da se odrazi na drugi Diznijev letnji film „The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader“ koji stiže samo tri nedelje ranije, 7. maja 2010.
Nova pesma Vitni Hjuston „Like I Never Left“ je već „procurela“ na Internet. Ova ljubavna pesma je prvi novi materijal popularne pevačice još od „One Wish (for Christmas)“ iz 2003. Očekuje se da Vitni ove jeseni objavi svoj novi album.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari