– Posle razgovora u Novom Sadu sa čelnicima pokrajinskih demokrata o mogućoj novoj koaliciji u Subotici, Demokratska stranka vojvođanskih Mađara (DSVM) je odustala od daljih pregovora. Ovu odluku predsedništvo stranke je donelo nakon izjave ministra Svetozara Čiplića da je izmena Zakona o nacionalnim savetima nepotrebna, što je bio jedan od glavnih uslova DSVM za ulazak u gradsku vlast.

DS u Subotici je, inače, ušao u pregovore sa drugom po veličini strankom vojvođanskih Mađara nakon što je raskinuta koalicija sa SVM na lokalnom nivou.

DSVM je bio spreman, kako se navodi u saopštenju, da učestvuje u subotičkoj vlasti, kako bi sprečio demađarizaciju lokalne uprave i obezbedio ravnopravno učešće manjinskih predstavnika. No, nakon izjave ministra Čiplića, DSVM je odustao od toga.

Gradonačelnik Subotice i predsednik gradskog odbora Demokratske stranke Saša Vučinić izjavio je, međutim, lokalnim medijima da nije dobio nikakvo zvanično saopštenje od DSVM i da će DS nastaviti komunikaciju sa ovom strankom na lokalnom nivou.

Na odluku DSVM o početku, a zatim prekidu pregovora sa DS, reagovao je SVM koji napominje da izjava ministra Čiplića nedvosmisleno pokazuje kako zahtevi DSVM-a nemaju veze sa političkom realnošću. „SVM izražava žaljenje što je DSVM trgujući sa principom mađarske sloge žrtvovao Mađarsku koaliciju u Subotici, koja je na lokalnim izborima 2008. godine osvojila 21.000 glasova, kaže se u saopštenju SVM.

Povodom situacije u Subotici oglasilo je i predsedništvo Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, koje u svom obraćanju javnosti kritikuje izjave, pre svega Demokratske zajednice Hrvata, da je izbacivanje Saveza vojvođanskih Mađara iz lokalne vlasti „nepoštovanje ljudskih i manjinskih prava“.

– Predsedništvo DSHV saopštava da je „Za evropsku Suboticu“ Boris Tadić, čiji je Demokratski savez Hrvata u Vojvodini koalicioni partner, pobednik poslednjih lokalnih izbora, kojoj su za apsolutnu vlasti nedostajala svega dva odbornička mesta. Na tim izborima Savez vojvođanskih Mađara osvojio je određeni broj odborničkih mandata, koje niko ne dira, niti može dirati, pa je potpuno nerazumljivo pozivanje DZH, stranke koja nije osvojila nijedno odborničko mesto, na obavezu omogućavanja srazmerne zastupljenosti nacionalnih manjina u skupštini, navodi se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari