Tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo je optužnicu protiv aktuelnog premijera Federacije BiH Nedžada Brankovića i bivšeg premijera Edhema Bičakčića. Kako se navodi u saopštenju Tužilaštva, početkom 2000.

tadašnji premijer Federacije BiH Edhem Bičakčići tadašnji direktor Energoinvesta Nedžad Branković, nelegalno su iskoristili svoja službena ovlašćenja radi pribavljanja protivpravne imovinske koristi Nedžadu Brankoviću. U to vreme, navodi se, Brankoviću stambeno pitanje nije bilo rešeno. „Zanemarujući interese i ciljeve službe, a rukovodeći se interesima Nedžada Brankovića, Edhem Bičakčić, kao premijer Vlade FBiH, potpisao je Odluku o rasporedu sredstava budžeta u 2000. za stambena pitanja radnika u telima zakonodavne, izvršne i sudske vlasti države“, piše u saopštenju.

Dodaje se da je uprkos činjenici da mu je bilo poznato da Vlada FBiH nikada nije razmatrala, niti donela tu odluku, Bičakčićje postupio suprotno zakonu. Tako je u maju 2000. zaključen Sporazum o udruživanju sredstava Energoinvesta koji je zastupao Nedžad Brankovići Vlade Federacije BiH, o udruživanju sredstava za kupovinu stana Nedžadu Brankoviću. Brankovićje putem oglasa pronašao stan u centru Sarajeva čija je vlasnica bila Nada Ludvig-Pećar kojoj je ponudio da stan proda Federalnoj vladi. Služba za zajedničke poslove tela Federacije je u svojstvu kupca potpisala kupoprodajni ugovor o tome sa Nadom Ludvig-Pećar, za 264.000 maraka.

Od ukupnog iznosa je 150.000 maraka uplatio Energoinvest, a ostatak od 86.280 maraka, kao i deo, po osnovu prometa nepokretnosti i troškova postupka, od 27.720 maraka, uplatila je Vlada FBiH. Taj stan je u julu 2000. knjižen kao vlasništvo Vlade FBiH. Vlada je potom sa Brankovićem i njegovom suprugom Suadom sklopila ugovor o kupoprodaji stana u sertifikatima. Isplata u sertifikatima obavljena je s računa Brankovićeve supruge i stan od 132 kvadratna metra u Sarajevu, otkupljen je za oko 920 KM. Od tada je stan u privatnom vlasništvu sadašnjeg premijera Federacije BiH Nedžada Brankovića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari